Szkolny jadłospis. Co zrobić, by był zdrowszy i bardziej urozmaicony?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szkolny jadłospis. Co zrobić, by był zdrowszy i bardziej urozmaicony?
W szkolnych stołówkach jest jeszcze wiele do poprawy, aby zapewniały zdrowe i pożywne jedzenie (Trójka / Górska o Klimacie) Foto: shutterstock / cmp55

Dzieci i młodzież spędzają wiele godzin w szkole. By móc sprawnie uczyć się i bawić potrzebują zdrowego i zbilansowanego posiłku. Czy szkolne stołówki zapewniają takie posiłki? 

Posłuchaj

Szkolny jadłospis. Jak go urozmaicić, by był zdrowszy? (Trójka/Górska o Klimacie)
+
Dodaj do playlisty
+

Zdrowy i pożywny posiłek w szkole... powinien być normalnością, ale niestety tak nie jest. Szkolne jadłospisy są wciąż oparte na mięsie i rzadko uwzględniają dietę planetarną czyli nastawioną na warzywa, owoce, ryby i rośliny strączkowe.


Posłuchaj

35:42
Szkolny jadłospis. Jak go urozmaicić, by był zdrowszy? (Trójka/Górska o Klimacie)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Szkolna kuchnia - czas na zmiany

Niestety, wiele szkół wciąż preferuje mięsne jadłospisy. Jak można to zmienić i zróżnicować szkolną kuchnię? W audycji "Górska o Klimacie" wyjaśniały to Marzena Wichniarz, współzałożycielka "Rodziców dla Klimatu” oraz  Morgan Janowicz, Future Food 4 Climate, European Fem Institute. 


Czytaj także: 


- W domu wszyscy jesteśmy wegetarianami - mówi Marzena Wichniarz, współzałożycielka "Rodziców dla Klimatu”. - Natomiast moje dzieci, które przebywają w szkole cały dzień, mają problem aby jeść tam to co chcą. Starsza córka zrezygnowała z posiłków w szkole, z racji tego, że szkoła nie zapewnia jej posiłków wegetariańskich. Młodszym dzieciom pozostawiliśmy jeszcze wybór. One nie mają z tym problemu aby jeść mięso, ale też często rezygnują z mięsnych posiłków. Są one dla nich nieapetyczne, niesmaczne i nie najadają się tym, co dostają w szkole - dodaje.   


- Mięso, które jeszcze podajemy naszym dzieciom na talerzach, stanowi źródło utraty bioróżnorodności - mówi Morgan Janowicz z Future Food 4 Climate, European Fem Institute. - Sektor hodowlany jest odpowiedzialny za 78 procent utraty bioróżnorodności na lądzie. To także kryzys zdrowotny, czyli otyłość i nadwaga. Jedna trzecia dzieci w Polsce cierpi na nadwagę. Jest więc jeszcze naprawdę dużo do zrobienia, bo aż 17% dzieci w szkole czuje się dyskryminowanych jeśli chodzi o dietę, a aż 25 procent uczniów nie spożywa żadnego posiłku w szkole - dodaje.     


***

Tytuł audycji: Górska o Klimacie
Prowadzi: Paulina Górska
Gościnie: Marzena Wichniarz ("Rodzice dla Klimatu” i Morgan Janowicz (Future Food 4 Climate)
Data emisji: 04.11.2024
Godzina emisji: 14.09

dm

Polecane