Nowoczesne cmentarze. Kody QR na nagrobkach i interaktywne kolumbaria
2024-10-31, 12:10 | aktualizacja 2024-10-31, 14:10
Do niedawna efektowny, okazały nagrobek był poświadczeniem wysokiego statusu zmarłego. Świat jednak idzie do przodu i coraz popularniejsze stają się skromne nagrobki z samym nazwiskiem i... kodem QR, który odsyła do strony internetowej opisującej zmarłego.
Kody QR na nagrobkach po raz pierwszy pojawiły się w 2008 roku w Japonii. Potem zaczęto je stosować także m.in. w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Wielkiej Brytanii czy Niemczech.
Posłuchaj
Nagrobki z kodami QR
W 2012 roku na nagrobkach tworzonych przez rzeźbiarza i kamieniarza - Andreasa Rosenkranza, pojawiły się płaskorzeźby z kodami QR w kształcie krzyża. Pomysł zyskał wielu zwolenników.
- Kod na kamieniu pomnikowym dostarcza wielu dodatkowych treści - mówi Andreas Rosenkranz. - Jest częścią doskonale nam znanego symbolu krzyża. Dzięki takiemu kodowi możemy dowiedzieć się więcej o danej osobie - dodaje.
Na Cmentarzu Wschodnim w Dortmundzie kody QR upamiętniają wybitnych mieszkańców miasta. W Berlinie takie groby pojawiły się m.in. na cmentarzach żydowskich.
W Polsce ten sposób umieszczania dodatkowych informacji na nagrobkach ostatnio także zyskuje wielu zwolenników.
Czytaj także:
- Cmentarze dla zwierząt istnieją w Polsce już od ponad 30 lat
- Grzybośmieci wygenerowane przez AI: puszynka leśna, elektrus rdzawy i mobilka oponiasta
- Dramatyczna sytuacja jeży: w Europie Zachodniej są już na skraju wyginięcia
- W Polsce jest to trend rosnący - mówi - mówi Łukasz Markowicz z iMemento. - Wciąż jednak jest to jeszcze usługa raczkująca w naszym kraju - dodaje.
- Liczbę tak oznakowanych nagrobków możemy szacować na około tysiąc - dodaje Bartosz Mularczyk z memorialbook.pl. - Widać jednak, że trend cały czas rośnie - podsumowuje.
Interaktywne kolumbaria
Także w Japonii wymyślono kolejny nowoczesny rodzaj cmentarza. Jest to wieżowiec ze skomputeryzowanym kolumbarium. Jest tam tylko kilka miejsc, które rotacyjnie, w zależności od odwiedzających osób, zmieniają się w spersonalizowane nagrobki. To tańsza, alternatywna wersja tradycyjnego pochówku.
- Ten nowoczesny cmentarz jest bardziej odstępny i lokalizacyjnie, i cenowo - mówi Tomohiro Hirose, zarządzający cmentarzem. - Można tu przechowywać wiele urn, i to przez wieki - dodaje.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału: Paweł Turski
Data emisji: 31.10.2024
Godzina emisji: 6.49
dm/wmkor