Student... bezdomny. Reportaż Alicji Głów "Gdzieś mieszkać trzeba"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Student... bezdomny. Reportaż Alicji Głów "Gdzieś mieszkać trzeba"
Marcin, Kuba i Magda opowiadają o swoich mieszkaniowych doświadczeniach i pokazują, jak obecnie wygląda studiowanieFoto: Jakub Straszewski

Mieszkanie dla studenta, problem wciąż żywy i wciąż... nierozwiązany. Historia studentów borykających się z problemami mieszkaniowymi, zmuszonymi do pracy w trakcie studiów, aby mieć gdzie mieszkać. 

Wielu młodych ludzi marzy o tym, żeby dostać się na studia i rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu. Wybierają uczelnię, kierunek i miasto, często z dala od rodzinnego domu. Ich wyobrażenia o tym, jak wygląda studiowanie zderza się z rzeczywistością. Okazuje się, że realizacja upragnionego marzenia sporo kosztuje, a jednym z większych miesięcznych wydatków są opłaty za wynajmowaną stancję. Reportaż Alicji Głów "Gdzieś mieszkać trzeba",  to historia młodych ludzi, którzy starają się podołać napotkanym problemom.


Posłuchaj

48:29
"Gdzieś mieszkać trzeba" - reportaż Alicji Głów (Klub Trójki. Audiodokument)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak znaleźć mieszkanie dla studenta?

Bohaterami reportażu są: Marcin Brożek (student filologii francuskiej, od domu rodzinnego dzieli go ponad 500 km), Jakub Straszewski (student pracy socjalnej, od kilku lat łączy studia z pracą zarobkową, z przyczyn finansowych już raz zrezygnował ze studiów) oraz Magdalena Kalbarczyk (absolwentka filologii polskiej, nadal angażuje się w studenckie sprawy). Tych troje łączy działalność w Poznańskim Kole Młodych OZZ "Inicjatywa Pracownicza" i wspólny udział w okupacji jednego z poznańskich akademików.


Bohaterowie reportażu "Gdzieś mieszkać trzeba" Bohaterowie reportażu "Gdzieś mieszkać trzeba"

Chcą coś zmienić i zwrócić uwagę innych na problem mieszkaniowy. Nie wszyscy mają tyle szczęścia, aby rodzice co miesiąc pomagali im finansowo. Konieczne więc jest podjęcie dorywczej pracy. Marcin, Kuba i Magda opowiadają o swoich mieszkaniowych doświadczeniach i pokazują, jak obecnie wygląda studiowanie. Wyzwaniem jest znalezienie taniego miejsca, bez ukrytych kosztów, w dobrym standardzie i lokalizacji. A spięcie miesięcznego budżetu staje się większym wyzwaniem, niż zaliczanie egzaminów.

Czytaj także: 


Fragment większego problemu

Drogie i trudne do wynajęcia mieszkania dla studentów to tylko wierzchołek góry lodowej - początek problemu związanego z brakiem strukturalnych rozwiązań dla rynku mieszkaniowym. Dlatego tym razem w "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o sytuacji mieszkaniowej studentów, ale też szerzej... o tym, co dzieje się na rynku mieszkaniowym, gdyż rykoszetem uderza to także w studentów. Było m.in. o akademikach, rosnących cenach najmu mieszkań i warunkach, w których studenci muszą żyć, uczyć się i pracować.

O tym wszystkim Anna Dudzińska rozmawiała ze swoimi gośćmi: Alicją Głów, autorką reportażu oraz dr Justyną Sarnowską-Wilczyńską z SWPS i Xavierem Wolińskim z wrocławskiej Akcji Lokatorskiej.

- Studenci pracując, mają mniej czasu na naukę - mówi Alicja Głów. - Często nie uczestniczą w nieobowiązkowych zajęciach, takich jak wykłady. Potem musza nadrabiać zaległości. Trudno jest podzielić czas między pracę, prawie na pełen etat, a studiowanie - dodaje. 

- Młodzi ludzie wyprowadzają się z rodzinnego domu coraz później - mówi Justyna Sarnowska-Wilczyńska. - Przyczynami są niewystarczające środki finansowe oraz wygoda dzielenia mieszkania z rodzicami. jest coraz większe rozwarstwienie. Mamy grupę dużymi możliwościami finansowymi i ekonomiczny oraz grupę osób, której nie wystarcza aby w trakcie studiów żyć na godnym poziomie  - dodaje. 

- Problem studenckich mieszkań, to wierzchołek góry lodowej - mówi Xavier Woliński. - Za pokój w prywatnym akademiku trzeba płacić... nawet 3 tysiące złotych. Na polskim rynku mieszkaniowym doszło do masowej prywatyzacji zasobów komunalnych, spółdzielczych i zakładowych. Młodzi ludzie są często skazani na najem. Ten problem jest najbardziej widoczny w dużych miastach, tam gdzie pojawiło się także dużo migrantów. To tworzy dużą konkurencję, a co za tym idzie wzrost cen najmu - dodaje.    


***

Tytuł audycji: Klub Trójki. Audiodokument
Prowadzi: Anna Dudzińska
Goście: dr Justyna Sarnowska-Wilczyńska (SWPS) i Xavier Woliński (wrocławska Akcja Lokatorska)
Tytuł reportażu: "Gdzieś mieszkać trzeba"
Autorka reportażu:
Alicja Głów
Data emisji: 7.10.2024
Godzina emisji: 20.07

pr/dm

Polecane