Prawo aborcyjne i sytuacja kobiet. "Mamy rozjazd w statystykach"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prawo aborcyjne i sytuacja kobiet. "Mamy rozjazd w statystykach"
Strajk kobiet przed SejmemFoto: Adam Bogoryja-Zakrzewski

Reportaż "Będziemy walczyć" Adama Bogoryja-Zakrzewskiego to pretekst do opowieści o skali aborcji w Polsce. W "Klubie Trójki. Audiodokumencie" rozmawialiśmy także o tym, jak z tym dyskutowanym w wielu krajach problemem radzą sobie kobiety na świecie.

Reportaż rozpoczynają osobiste zwierzenia kobiety, która usunęła ciążę, pod wpływem najbliższej rodziny i przy braku wsparcia ze strony partnera. Ujawnia ona zaskakujące kulisy zakupu tabletek poronnych. Ogłoszenie w codziennej gazecie informowało o możliwości kupna tabletek… na wywołanie okresu. (Głos bohaterki jest zmieniony).


Posłuchaj

50:34
Prawo aborcyjne i sytuacja kobiet. "Mamy rozjazd w statystykach" (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Inne kobiety z Aborcyjnego Dream Teamu oraz prawniczka przytaczają przykłady kontrowersyjnych zachowań śledczych prowadzących postępowania o pomocnictwo w aborcji. To także równie bulwersujące przykłady informowania śledczych, nawet przez członków rodzin, partnerów oraz sąsiadów ciężarnych kobiet i lekarzy, o przypadkach pomocy w aborcji. Jedna z bohaterek audycji - aktywistka Aborcyjnego Dream Teamu - została skazana za przekazanie tabletek poronnych.

Czytaj także

Aborcja w Polsce. Jaka jest jej skala?

- Znana jest statystyka. Wydaje się, że niewiele osób słyszy ten wyrok. Bardzo duża liczba kobiet jednak dokonuje tej aborcji - zwraca uwagę autor reportażu Adam Bogoryja-Zakrzewski. W radiowej Trójce reportażysta przyznaje, że zaskoczyło go uzyskanie zgody na rozmowę z bohaterkami reportażu. - Dzisiejsza bohaterka i ta, która będzie w kolejnym reportażu, zażądały anonimowości. Nadal nie chcą upubliczniać swojej historii, uważają, że mogą być narażone na wykluczenie w środowisku.

Jak wyjaśnia Natalia Broniarczyk z Aborcyjnego Dream Teamu, oficjalne statystyki mają niewiele wspólnego z danymi, które docierają do organizacji. - Ostatnie statystyki, z poprzedniego roku, mówią o 425 aborcjach w polskich szpitalach. To i tak wzrost w porównaniu z jeszcze poprzednim rokiem, wtedy było to 161 aborcji. Natomiast my mówimy o 425 aborcjach w polskich szpitalach i ok. 150 tys. aborcji w kraju; a na pewno 46 tys. aborcji, w których my pomogłyśmy w zeszłym roku - wymienia gościni "Klubu Trójki".

Problem, z którym Polska nie chce się zmierzyć

- W skrócie możemy powiedzieć, że Polska eksportuje ogromny problem za granicę, obarczając zagraniczne systemy ochrony zdrowia problemem, z którym nie chce się zmierzyć. Nazywa go tematem zastępczym. Ten temat to siedem kobiet dziennie wyjeżdżających do holenderskich klinik. Pytają nas one w wiadomościach, czy będą mogły przewieźć te zwłoki, aby pochować je, dokończyć ten proces przechodzenia przez żałobę pochówkiem - podkreśla Natalia Broniarczyk.  

***

Tytuł audycji: Klub Trójki. Audiodokument
Prowadzi: Anna Dudzińska
Goście: Adam Bogoryja-Zakrzewski (autor reportażu), Natalia Broniarczyk (Aborcyjny Dream Team)
Tytuł reportażu: "Będziemy walczyć" 

Data emisji: 30.09.2024
Godzina emisji: 20.07

qch/kmp

Polecane