Trauma dziecięca zmienia całe życie. Finał Kampanii Dzieciństwo Bez Przemocy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trauma dziecięca zmienia całe życie. Finał Kampanii Dzieciństwo Bez Przemocy
Przemoc wobec dzieci - o tym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki"Foto: Shutterstock

Czy dawanie dziecku klapsów wyrządza mu jakąkolwiek krzywdę poza chwilowym bólem? W badaniu Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna ponad 37 proc. osób odpowiedziało na to pytanie "tak". Tymczasem osoby, które w dzieciństwie doświadczyły przemocy, 12 razy częściej podejmują próby samobójcze i chorują na depresję. Oprócz tego 7 razy częściej stają się sprawcami przemocy. A to tylko wierzchołek góry lodowej.

19 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci i zakończenie Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. W trzeciej odsłonie rozmowy Katarzyny Stoparczyk na temat przemocy wobec dzieci przyjrzeliśmy się temu, co dzieje się z człowiekiem, który doznał w dzieciństwie przemocy ze strony dorosłych. O traumie z perspektywy psychologa opowiedziały nam dr Teresa Jadczak-Szumiło z Polskiego Instytutu Traumy, a akcję Fundacji podsumowała dr Anna Krawczak. Połączyliśmy się również z Tisą Żawrocką-kwiatkowską, prezeską Fundacji Gajusz, która od lat "przywraca uśmiech" chorym i skrzywdzonym dzieciom.


Posłuchaj

50:29
Trauma dziecięca zmienia całe życie. Finał Kampanii Dzieciństwo Bez Przemocy (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przemoc zostawia ślad na całe życie

Dziecko od chwili urodzenia potrzebuje uregulowania układu nerwowego, który zaczyna się rozwijać. Wszystko tu zależy od rodziców, a z czasem innych opiekunów. Krzywda, która zostanie wtedy wyrządzona nieletniemu, może zaszkodzić mu na całe życie. - Najważniejszy jest pierwszy rok życia. A dwa pierwsze miesiące potrafią zniszczyć życie - podkreśla dr Teresa Jadczak-Szumiło 

- Mamy takie myślenie, że jeśli coś wydarza się małemu dziecku, to ono nie pamięta więc nie ma to znaczenia. Leczymy dorosłych ludzi; wiemy, że trzeba leczyć żołnierza, który wraca z wojny. Ale prawda jest taka, że im mniej dojrzały układ nerwowy, tym większe konsekwencje - przestrzega ekspertka.

Powstrzymać nieuchronną falę przemocy

- Od 1998 roku prowadzi się badania nad ACEs (Adverse Childhood Experiences, czyli negatywne doświadczenia dzieciństwa - red.). Są one prowadzone na całym świecie. Dwa z nich przeprowadzono również w Polsce. Badano w nich osoby, które ukończyły 50 rok życia i studentów. Okazało się, że liczba osób, która w wywiadach zadeklarowała liczbę ACEs równą zeru, wyniosła 62 procent - opowiada dr Anna Krawczak

Ekspertka dodaje, że wyniki nie muszą być idealnym odzwierciedleniem rzeczywistości. - Mogłybyśmy się teraz zastanowić, czy na pewno każda osoba nie idealizuje swoich wspomnień. Szczególnie, że ta trauma dziecięca zdarza się, kiedy nasza świadoma pamięć nie potrafi do tego dotrzeć. Ja biorę je za dobrą monetę. Staram się myśleć o tym, że jednak większość z nas to dorośli bezpieczni. Zdarzają się nam błędy, ale co do zasady potrafimy kochać i troszczyć się o dziecko - zaznacza gościni "Klubu Trójki".

Czytaj także

Dorośli również potrzebują pomocy

Tisa Żawrocka-kwiatkowska, prezeska Fundacji Gajusz, od ponad dwóch dekad pomaga dzieciom, które doświadczyły traumy. Jak opowiada, spotka się z różnymi tragicznymi przypadkami. Często z ich pomocy korzystają jednak dorośli. - Dajemy wsparcie dorosłym, opiekunom. To dotyczy zarówno dzieci z domu dziecka, jak i rodzin zastępczych, które zgłaszają się do naszego centrum terapii. Nie poprzestajemy na terapii; aby rodzina działała, potrzebuje dużo wsparcia - zaznacza rozmówczyni Katarzyny Stoparczyk.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gościnie: dr Teresa Jadczak-Szumiło (Polski Instytut Traumy), dr Anna Krawczak (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę), Tisa Żawrocka-kwiatkowska (prezeską Fundacji Gajusz)
Data emisji: 19.11.2024
Godzina emisji: 20.07

qch

Polecane