"Klub Trójki: Audiodokument" - po 27 latach znów wielka powódź w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Klub Trójki: Audiodokument" - po 27 latach znów wielka powódź w Polsce
Poniedziałkowe wydanie "Klubu Trójki" z cyklu "Audiodokument" 16 września poświęcone było sytuacji powodziowejFoto: Rafał Soliński

W audycji "Klub Trójki: Audiodokument" usłyszeliśmy m.in. relacje reporterskie Pawła Pawlicy z zalanych wodą terenów oraz fragment archiwalnego reportażu Magdy Skawińskiej "Powódź - spojrzenie wstecz". Gośćmi audycji byli prof. Andrzej Woźnica, dyrektor Śląskiego Centrum Wody Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, oraz Beata Tomanek, inicjatorka wielu akcji, w tym programu "Rodzina rodzinie".

Dramatyczna sytuacja w południowo-zachodniej Polsce, gdzie trwa walka z kolejną w naszym kraju wielką powodzią.


Posłuchaj

46:18
"Klub Trójki: Audiodokument" - Po 27 latach kolejna wielka powódź w Polsce
+
Dodaj do playlisty
+

W specjalnym wydaniu "Klubu Trójki: Audiodokumentu" przedstawiliśmy reportaż Magdy Skawińskiej "Powódź - spojrzenie wstecz", przypominający wydarzenia z 1997 roku. Kraje Europy Środkowej nawiedziła wówczas powódź, nazwana później "powodzią tysiąclecia".


Powódź tysiąclecia 1997

W lipcu 1997 roku rzeki zalały południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy, północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając do śmierci wielu ludzi i ogromnych strat materialnych. Ulewy objęły dorzecze Odry i spowodowały, że już 6 lipca pierwsze wsie i miasteczka zostały zalane przez Nysę Kłodzką, Odrę, Prudnik i Złoty Potok.



Reportaż "Powódź - spojrzenie wstecz" to historie ludzi, którym wielka woda odebrała dorobek życia, mieszkańców dawnej wsi Pilce. Ta miejscowość była jedną z pierwszych zalanych przez powódź. Po kataklizmie wieś zniknęła z mapy Polski, mieszkańców wysiedlono. Usłyszymy głosy powodzian, czyli tych, którym przyszło się zmagać z wielką wodą. Jak wyglądało życie na zalanym osiedlu? Co ludzie jedli, gdzie spali? Co pomagało przetrwać?


Powódź 2024

Obecnie w południowo-zachodniej Polsce mamy do czynienia z podobną sytuacją jak w 1997 roku.
Do zalanych wodą miejscowości wybrali się dziennikarze Trójki - Hanna Dołęgowska, Antoni Rokicki i Paweł Pawlica. Rozmawiają z tymi, których dotknął dramat powodzi.



W audycji porozmawialiśmy też o tym, jak ważna jest pomoc i świadomość tego, że można się na kimś oprzeć. Opowiedziała o tym Beata Tomanek, która pośród wielu akcji wymyśliła m.in. program "Rodzina rodzinie". 
Prof. Adam Woźnica ze Śląskiego Centrum Wody odpowiedział m.in. na pytanie, jak żyć między hydrologiczną suszą a tak gwałtownymi i katastrofalnymi powodziami.

Czytaj także: Pomoc materialna dla powodzian. Jak robić to z głową?

W całym kraju prowadzone są zbiórki darów dla powodzian z południowo-zachodniej i południowej Polski. Przydaje się przede wszystkim żywność, środki higieniczne i inne rzeczy, które da się wykorzystać w ośrodkach dla osób ewakuowanych z zagrożonych terenów. Dary przyjmowane są m.in. w placówkach Polskiego Czerwonego Krzyża, a także w urzędach miast czy dzielnic. 

Gdzie można wspierać powodzian?

Na pilną pomoc interwencyjną powodzianom Caritas Polska przekazał 200 tysięcy złotych. Rozpoczęła się też ogólnopolska zbiórka finansowa na stronie caritas.pl. Caritas zbiera też przedmioty, ale jedynie w ilościach hurtowych od firm.

- Specjalną zbiórkę uruchomił również Polski Czerwony Krzyż. Wpłat można dokonywać online poprzez stronę internetową.

- Środki na pomoc zbiera również Polska Akcja Humanitarna. Pieniądze można wpłacać pod tym adresem.

- Wsparcie finansowe dla osób poszkodowanych zadeklarowała także Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jerzy Owsiak poinformował, że organizacja przeznaczy 40 mln zł na zakup środków pierwszej potrzeby. Ponadto fundacja jest gotowa uruchomić zbiórkę środków.

>>> Zbiórki dla powodzian. Sprawdź, jak możesz pomóc <<<


.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki. Audiodokument
Prowadzi: Anna Dudzińska
Goście: Beata Tomanek (dziennikarka) i prof. Adam Woźnica (Śląskie Centrum Wody)
Autorka reportażu: Magda Skawińska
Autor Materiału:
Paweł pawlica
Data emisji: 16.09.2024
Godzina emisji: 20.07

dm/wmkor

Polecane