Reklama

reklama

Zbiornik retencyjny Racibórz Dolny przechodzi powodziowy egzamin

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zbiornik retencyjny Racibórz Dolny przechodzi powodziowy egzamin
Zbiornik retencyjny Racibórz Dolny podczas powodzi 2024 Foto: PAP/Michał Meissner

O tym, czy o przeciwpowodziowym zbiorniku Racibórz Dolny będziemy mogli powiedzieć, że został naprawdę dobrze zaprojektowany, przekonamy się w najbliższych dniach. Na razie spełnia on swoją rolą, wytrzymując napór wody i spłaszczając falę powodziową. 

Projekt zbiornika retencyjnego Racibórz Dolny czekał na realizację przez... 150 lat. Już wtedy, za panowania cesarza Wilhelma I, myślano o wybudowaniu suchego zbiornika przeciwpowodziowego w dolinie Odry, który w razie powodzi mógłby uchronić od zalania położone niżej tereny. 


Posłuchaj

5:17
"Dobrze Zaprojektowane": zbiornik retencyjny Racibórz Dolny przechodzi powodziowy egzamin (Trójka/Dobrze Zaprojektowane)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gigant, który ma chronić

Największy w Polsce suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny ma powierzchnię ponad 26 kilometrów kwadratowych i pojemności 185 milionów metrów sześciennych, otoczonych 22 kilometrami zapór. Docelowo ma osiągnąć 320 milionów metrów sześciennych pojemności. Podczas budowy zlikwidowano dwie wsie w powiecie wodzisławskim - Nieboczowy i Ligotę Tworkowską. W sumie przesiedlono przeszło 700 mieszkańców.


- Opuszczając dom rodzinny, odciąłem to mocną, taka żelazną krechą. Każdy inaczej to przeżywał - mówi jeden z mieszkańców wsi Nieboczowy. - Było trudno, wszystko rzuciło się w takich bólach, że jak człowiek wróci do tego wszystkiego, to aż łzy lecą. Czy teraz to są łzy szczęścia? Można powiedzieć... tak, bo na pewno jesteśmy bezpieczni, a w tym wszystkim właśnie o to chodziło. To nasze wyprowadzenie miało sens dla dużej części naszego kraju - dodaje.   


Czytaj także: 

Najtrudniejszy egzamin w historii Raciborza Dolnego  

Położony w powiecie wodzisławskim zbiornik oficjalnie otwarto 30 czerwca 2020 roku. Zapora czołowa znajduje się na 46 kilometrze biegu Odry, zamykając zlewnię Odry o powierzchni ponad 6600 km². 


Racibórz Dolny powstał jako element systemu zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Korona zapory czołowej o szerokości 6 metrów znajduje się na wysokości ponad 197 metrów n.p.m., czyli 2,3 metra ponad dopuszczalnym maksymalnym poziomem piętrzenia wody w zbiorniku wynoszącym 195,20 m. Czy Racibórz Dolny spełni swoją rolę i zmniejszy skutki tegorocznej powodzi, przekonamy się już za kilka dni.  


Bądź na bieżąco

O aktualnej sytuacji hydrologicznej w Polsce Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie informuje na stronach rządowych.  

Codziennie na trzech antenach: Jedynce, Trójce i Polskim Radiu 24 w godz. 12.00-13.00 oraz 16.00-19.00 emitujemy specjalny "Raport powodziowy" Polskiego Radia. Informacje dotyczące powodzi można znaleźć w aktualizowanym na bieżąco artykule o walce z wielką wodą. Do końca tygodnia "Klub Trójki" będzie poświęcony sytuacji powodziowej. Będziemy mówić, kogo i w jaki sposób wspierać. Zaproszeni goście podzielą się z nami swoimi doświadczeniami.


***

Tytuł audycji: Dobrze Zaprojektowane
Prowadzi: Anna Dudzińska 
Data emisji: 18.09.2024
Godzina emisji: 11.36

dm/wmkor


Polecane