Transformacja bloku w Bordeaux, czyli francuska ikona architektury
2024-12-11, 11:12 | aktualizacja 2024-12-11, 11:12
W 4 milionach mieszkań w blokach, które powstały w czasach PRL mieszka w Polsce 12 milionów Polaków. A co gdyby choć część z nich przerobić tak jak to przed laty zaproponowała francuska pracownia lacaton/vassal w Bordeaux?
Transformacja 530 mieszkań Grand Parc Bordeaux to przykład modernistycznej rewitalizacji osiedla mieszkaniowego w Bordeaux, zaprojektowanej przez renomowanych architektów Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal. Ten projekt przyczynił się do zdobycia przez nich Nagrody Pritzkera w 2021 roku, uznawanej za najważniejsze wyróżnienie w świecie architektury. Opowie o nim w swoim cyklu Anna Dudzińska.
Posłuchaj
- Wyobraźmy sobie typowe bloki z wielkiej płyty, jakich mamy w Polsce ok. 4 milionów. We Francji też jest sporo takich osiedli. Jaka jest ich największa bolączka? Mają często fajną, zieloną przestrzeń wokół. Po tych 30, 40 latach obrosły jakąś tkanką społeczną. Natomiast sama architektura ulega degradacji. Normatywy też były kiedyś inne: jest za mało i za ciasno - opowiada krytyk architektury Tomasz Markowski.
Tu pojawia się temat transformacji mieszkań w Bordeaux. - To były bardzo maleńkie loggie. Niektóre mieszkania nie miały w ogóle tych balkonów - wyjaśnia rozmówca Anny Dudzińskiej.
Przeczytaj także
- Rybnik i osiedle zakotwiczone w zabytkach
- Plautillia Bricci - pierwsza kobieta z tytułem architektki
- Żółty Słonik - przedszkole zaprojektowane z perspektywy podłogi
Wyższa jakość życia przede wszystkim
Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal w ramach prac nad modernizacją budynków postanowili podnieść jakość życia w obiektach. - Tak naprawdę dostawili ogrody zimowe do tych dłuższych elewacji, przy których są okna i loggie. Oprócz tego mieszkanie nagle się poszerza; to nie jest przestrzeń mieszkalna, ale zamykana zasuwanymi przesłonami. To ogród zimowy, gdzie zimą jest cieplej niż na zewnątrz; gdzie mogą rosnąć rośliny i latem spożywać posiłki. Nagle te mieszkania się poszerzyły - wymienia Tomasz Markowski. - Co więcej maleńkie okienka, które były w elewacjach, zostały poszerzone na samą wysokość kondygnacji - dodaje.
- Nie chcę nawet mówić, że to budynek, bo to genialny, uniwersalny pomysł, który można zastosować na całym świecie i rozwiązuje problem wielkiej płyty - zaznacza Robert Konieczny, jeden z najbardziej znanych polskich architektów. - U nas najczęściej te budynki ociepla się styropianem, otynkuje w jakieś kolorki. Tutaj zmienia się blok w fajną, nowoczesną strukturę, która daje fantastyczną jakość życia tym mieszkańcom - ocenia.
***
Tytuł audycji: Dobrze Zaprojektowane
Autorka: Anna Dudzińska
Data emisji: 11.12.2024
Godzina emisji: 11.30
qch