Reklama

reklama

Nowe miejsce Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego - okazały budynek "śląskiej filmówki"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowe miejsce Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego - okazały budynek "śląskiej filmówki"
Nowy budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Foto: mat. promocyjne Biura Małeccy

W cyklu "Dobrze Zaprojektowane" Anna Dudzińska zajęła się nowym budynkiem Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który idealnie wkomponował się w przestrzeń miejską.

Katowice to miasto, w którym nie brakuje dobrze zaprojektowanych budynków, wpisujących się w przestrzeń miasta. Jednym z takich budynków, wkomponowanych w istniejącą zabudowę, jest nowy gmach "śląskiej filmówki".


Posłuchaj

4:49
Budynek "Śląskiej filmówki" w Katowicach (Trójka/Dobrze Zaprojektowane)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Budynek pełen emocji

"Śląska filmówka", czyli Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, to miejsce w Katowicach, do którego ściągają filmowcy i miłośnicy dobrej architektury. To budynek, który został obsypany wieloma architektonicznymi nagrodami. Jego znakiem stała się ażurowa, ceglana fasada wpisana w ulicę tak dobrze, że z daleka trudno go rozpoznać.

- Gmach "śląskiej filmówki" to jest budynek, który nie miał być czymś agresywnym - mówi architekt Wojciech Małecki, jeden ze współprojektantów budynku. - Czymś, co zaprzecza tradycji danego miejsca. (...) miał się wkomponować w zabudowę, która od wielu lat już tam się znajdowała - dodaje.



- Budynek był opuszczony i przeznaczony do wyburzenia - kontynuuje Wojciech Małecki. - W ramach tego konkursu pozostawiono budynek i opakowano go nową formą. To jest plomba naprawdę z wysokiej półki, która współgra i współtworzy miejską przestrzeń - dodaje.


Czytaj także: 


- Budynek wykonany jest z pustaków ceramicznych - kontynuuje Wojciech Małecki. - Poprzez swoją perforację wprowadza do środka światło w zupełnie inny sposób. A wiemy, że film czy fotografia operuje światłem. Jest tu gra emocji związanych z obrazem, którego można doświadczać w różnych wymiarach, zależnych od pory roku czy pogody - dodaje.


***

Tytuł audycji: Dobrze Zaprojektowane
Prowadzi: Anna Dudzińska 
Data emisji: 4.09.2024
Godzina emisji: 11.30

dm/wmkor

Polecane