Szwedzka lekcja cyfrowego umiaru. Ołówki wypierają z klas tablety
2024-09-10, 21:09 | aktualizacja 2024-09-10, 21:09
Rządowe instytucje odpowiedzialne za kwestie zdrowotne w Szwecji wydały zalecenia ograniczające możliwość korzystania, przez dzieci w różnym wieku, z urządzeń z ekranami. W Skandynawii coraz głośniej dyskutuje się także nad kwestią wycofania ze szkół tabletów i smartfonów.
Rekomendacje powstały na zlecenie rządu. Według tych zaleceń dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie powinny mieć kontaktu z tabletami i smartfonami. Dzieci w wieku 3-5 lat powinny korzystać z tych urządzeń maksymalnie przez godzinę, a w wieku 6-12 lat maksymalnie przez 2 godziny.
Posłuchaj
Tablety i smartfony są szkodliwe
- Nadmierne używanie telefonów i smartfonów prowadzi do zaburzeń snu u dzieci i młodzieży, pogorszenia się ich zdolności koncentracji oraz do nasilenia zaburzeń depresyjnych - mówi szwedzki minister ds. socjalnych Jakob Forssmed. - Dziś to dzieci płacą swoim zdrowiem za zyski koncernów technologicznych - dodaje.
- Telefony komórkowe a matematyka. Nadużywanie smartfonów źle wpływa na wyniki w nauce
- Czym jest multiscreening i dlaczego szkodzi naszym mózgom? Jak może pomóc monotasking?
- Smartfon wrogiem publicznym? Rządy walczą ze zjawiskiem internetowych zombie
Szwedzki powrót do przeszłości?
W Szwecji dyskutuje się także kwestię wycofania ze szkół tabletów i smartfonów. W ich miejsce mają wrócić... kartki i ołówki. Szwecja chce iść pod prąd trendów w Europie i "odcyfryzować" szkoły. Powodem takiej decyzji jest nasilanie się problemu uzależnienia od elektroniki wśród dzieci i młodzieży. Takie zakazy obowiązują już m.in. we Francji, Holandii, Belgii i Australii.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadziła: Katarzyna Borowiecka
Autor materiału: Michał Strzałkowski
Data emisji: 10.09.2024
Godziny emisji: 17.13
dm/wmkor