Myszy - zwierzęta sprytniejsze, niż może się nam wydawać
2024-07-29, 13:07 | aktualizacja 2024-07-30, 09:07
Dziko żyjące myszy wykazują się kreatywnością. Wiele wskazuje na to, że są zdolne do celowego oszustwa - zaobserwowali badacze z Polski (UW i PAN), Włoch i Stanów Zjednoczonych. To pierwszy raz, kiedy opisano tak wysoko rozwinięte zdolności poznawcze u myszowatych. Co więcej, gryzonie wykazują się również dużym sprytem i szybkością zapamiętywania.
- Oszukują nie tylko ludzie, lecz również niektóre zwierzęta. W przypadku myszy służy to unikaniu innych, stwarzających zagrożenie osobników.
- Zespół naukowców chce udowodnić, że myszy, podobnie jak psy lub koty, mają wysoko rozwinięte zdolności poznawcze.
Oszustwo nie jest rzadkością w świecie zwierząt. Owady, ssaki czy gady stosują różne sztuczki, by przyciągnąć partnerkę, chronić swoje życie lub zdobyć pokarm. To na przykład mimetyzm, czyli wtapianie się w tło, z którego korzystają owady. Niektóre istoty uciekają się również do mimikry, czyli upodabnianie się do innych, mniej zdatnych do jedzenia lub bardziej groźnych gatunków.
Również dziko żyjące myszy oszukują. W ich przypadku to celowe i kreatywne zagranie - dzięki temu unikają spotkania z innym osobnikiem.
- Szybkie wykrywanie i gaszenie pożarów na lotniskach - projekt studentów Politechniki Warszawskiej
- Od zbiorników na wodę do klimatyzacji. Jak kiedyś chłodzono domy?
Kiedy nadciąga agresor, pora na podstęp
- Nasze badania polegały na tym, że stawialiśmy w lesie drewniane komory z jednym wejściem. Pośrodku stała miska z kremem czekoladowym i myszarki się nim żywiły - prof. Rafał Stryjek z Instytutu Psychologii PAN, kierownik zespołu badawczego. - Były tam dwa gatunki. Pojawiła się konkurencja, zaczęły się gryźć o ten pokarm z silniejszym gatunkiem, czyli myszą leśną. W związku z tym pojawiała się potrzeba walki lub ucieczki. A ta nie była prosta, bo wyjście było tylko jedno. Otóż kiedy mysz jedząca krem usłyszała pędzącego agresora, chowała się tuż obok wejścia, aby przepuścić agresywną mysz, i wykorzystując jej dezorientację oraz pozycję, później uciec - tłumaczy naukowiec.
Myszy potrafią planować?
Należy dodać, że nie była to jednorazowa obserwacja. Co więcej, podobne zachowanie dostrzeżono u kilku innych osobników. Najwyraźniej oszukańcze uniki nie polegają wyłącznie na instynkcie lub zdolności do nauki, lecz również kreatywnym zachowaniu.
- Uważamy, że u naszych myszarek chodzi o coś znacznie więcej. Wchodzi tu w grę prawdopodobnie planowanie i być może, choć to kontrowersyjna teza w naszym artykule, coś na kształt teorii umysłu, czyli posiadania reprezentacji umysłu innego zwierzęcia - wyjaśnia prof. Rafał Stryjek. - Ludzie oczywiście robią to najlepiej, ale jest to też powszechne u naczelnych. Robią to krukowate; są też doniesienia, że pojawia się to u wiewiórek i wielu gatunków, ale o myszach jeszcze nie słyszano - dodaje.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: "Piknik Naukowy"
Autorka cyklu: Monika Suszek
Data emisji: 29.07.2024
Godzina emisji: 10.30
qch/wmkor