Reklama

reklama

Bądź bezpieczny: jak się zachować w czasie gwałtownej burzy z piorunami?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bądź bezpieczny: jak się zachować w czasie gwałtownej burzy z piorunami?
Gwałtowne burze powrócą we wtorekFoto: Shutterstock/Roman Mikhailiuk

Klimat się zmienia, więc gwałtowne i niespodziewane zjawiska atmosferyczne stają się coraz powszechniejsze. I coraz bardziej niebezpieczne. Ale czy wiemy, jak się zachować, kiedy zaskoczy nas gwałtowna wichura lub burza z piorunami?

  • Zaskoczeni przez burzę w mieście powinniśmy się schronić w budynku użyteczności publicznej, np. galerii handlowej, sklepie.
  • Temperatura uderzenia pioruna może sięgać nawet 25000oC. Może więc spowodować bardzo ciężkie poparzenia, a nawet zatrzymanie akcji serca.

Wyładowanie atmosferyczne polega na przepływie prądu o bardzo dużym napięciu i natężeniu przez atmosferę, co prowadzi do wystąpienia dodatkowych zjawisk takich jak błysk i grzmot.

Unikać otwartych przestrzeni

Już dzieci są uczone, żeby w czasie burzy nie przebywać na otwartej przestrzeni. Dlaczego? – Pioruny, czyli wyładowania atmosferyczne, najczęściej będą kierować się do wysokich obiektów, takich jak budynki, maszty – tłumaczy Piotr Szuster, fizyk atmosfery z Centrum Modelowania Atmosferycznego. Więc jeśli człowiek stanowi najwyższy punkt np. na polu bądź łące, to jest możliwe, że właśnie w niego piorun trafi.

Pioruny mogą uderzyć w tramwaj, samochód. Jeżeli nie będziemy dotykać elementów metalowych w pojazdach, nie powinniśmy zostać porażeni, bo wszystko spływa po karoserii w dół, do ziemi – dodaje Piotr Żurowski, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz.

W budynkach jesteśmy bezpieczni

– Temperatura w takim wyładowaniu może sięgać nawet 25000oC. Uderzenie pioruna w człowieka bądź w pobliżu człowieka może spowodować rozległe obrażenia, oparzenia elektryczne niemalże do III stopnia, czyli martwicy tkanek skórnych. Może także spowodować zatrzymanie krążenia – opisuje kpt. Wojciech Gralec z Komendy Głównej Straży Pożarnej.

Przeczytaj także:


W mieście ryzyko porażenia piorunem jest o wiele mniejsze niż na otwartej przestrzeni. Mimo to specjaliści zalecają schronienie się w czasie burzy z wyładowaniami w galeriach handlowych, budynkach użyteczności publicznej. Również w domu czy mieszkaniu jesteśmy w zasadzie bezpieczni. – Jeżeli nie zbliżamy się do urządzeń elektrycznych podpiętych do sieci albo z nich nie korzystamy. Bo jeżeli piorun uderzy w budynek bądź sieć, może pójść po instalacji i porazić człowieka – ostrzega Piotr Żurowski.

Burze powrócą we wtorek

Wygląda na to, że limit burz na najbliższy weekend się już wyczerpał. – Niedziela już będzie spokojna, również przez większość poniedziałku odpoczniemy od silnych burz. Natomiast we wtorek mamy ponowny napływ bardzo ciepłej, wilgotnej, chwiejnej masy powietrza i kolejną wędrówkę systemu prądów atmosferycznych związanych z układem niskiego ciśnienia – zapowiada Artur Surowiecki z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. A to oznacza, że znowu mogą się rozwinąć bardzo silne burze.


Posłuchaj

4:01
Gwałtowna burza w mieście: jak się zachować? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Data emisji: 13.07.2024
Godzina emisji: 6.35

pr/wmkor

Polecane