Trójka|Wszystkie Książki Świata
Jak kochać w skolonizowanym, opresyjnym świecie? Adania Shibli we "Wszystkich Książkach Świata"
2024-07-08, 12:07 | aktualizacja 2024-07-16, 17:07
To wydanie audycji Michała Nogasia było zapisem spotkania z palestyńską pisarką Adanią Shibli, które odbyło się w sobotę, 6 lipca, w ramach festiwalu Góry Literatury, którego Trójka jest patronem.
W ubiegłym roku ukazała się w Polsce - w przekładzie Hanny Jankowskiej - powieść "Drobny szczegół". Shibli pisze w niej o tragedii, do której doszło w 1949 roku na pustyni Negew. Grupa izraelskich żołnierzy, pracująca przy wytyczaniu granicy z Egiptem, natrafiła na Beduinów. Izraelczycy uprowadzili, a następnie zgwałcili i zamordowali młodą dziewczynę. Po latach do dokumentów na temat tego zdarzenia próbuje dotrzeć mieszkanka Zachodniego Brzegu. Rusza w podróż - przez mur separacyjny do Izraela, a następnie na miejsce wydarzeń...
Czytaj także
- "Stroiciel fortepianów": tajwańska opowieść o samotności, żałobie, tabu i sile muzyki
- "Wszystkie Książki Świata". Tabloidy, zbrodnia i codzienne dramaty tych, którzy nie umieją się wysławiać
Podczas spotkania z Michałem Nogasiem Adania Shibli opowiedziała m.in. o tym, dlaczego napisała "Drobny szczegół", a także o swoim spojrzeniu na literaturę. Jednak zaczęło się od rozmowy o opowiadaniu "To jest morze Muhammada Al-Hatiba", które znalazło się w niedawno wydanym zbiorze "Mistrzowie opowieści o morzu. Z głębin do brzegu". To tekst opowiadający o próbie zobaczenia morza przez człowieka, który mieszka 50 km od niego, na Zachodnim Brzegu Jordanu. Nie może jednak tego zrobić, gdyż cały Zachodni Brzeg, podobnie jak Strefa Gazy, jest otoczony murem. Co zatem musi się stać, aby Palestyńczyk mógł ten mur przekroczyć, by mógł zobaczyć morze?
– Muszę zacząć od tego, że tu nie chodzi tylko o mur. Ten mur to jest coś, co oddziela Palestyńczyków od ich ziemi, ale największym problemem są punkty kontrolne, których jest ponad 1000 i które trzeba przekroczyć, aby dostać się z jednego miejsca do drugiego – tłumaczyła Adania Shibli. – A to, co mnie interesuje, to jak to wszystko wpływa na ruch literatury: jak pewien ruch osoby wpływa na to, co się dzieje w literaturze – z jej tempem, z jej rytmem. Wiadomo, że tempo i rytm w literaturze są niezwykle ważne. Więc pytanie jest o to, i to widać w tym opowiadaniu, jak struktura opresji wpływa na ruch osób i ruch tekstów – wskazywała.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Wszystkie książki świata
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 7.07.2024
Godzina emisji: 20.07
pr/wmkor