Dyplomowany psycholog, to brzmi dumnie. Nowa ustawa o zawodzie psychologa
2024-07-04, 12:07 | aktualizacja 2024-07-04, 13:07
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o zawodzie psychologa. Celem regulacji jest podniesienie jakości udzielanych świadczeń, zapewnienie bezpieczeństwa osób korzystających ze wsparcia i zadbanie o interesy psychologów i psycholożek.
- Projekt ustawy o zawodzie psychologa został przesłany 28 czerwca 2024 roku do uzgodnień międzyresortowych, opiniowania i konsultacji publicznych.
- Konsultacje publiczne na temat tego projektu mają potrwać do 28 lipca 2024 roku.
- Ustawa ma wejść w życie po utworzeniu samorządu zawodowego, który przejmie wszystkie kompetencje, o których mowa w projektowanej ustawie, i rozpocznie tworzenie listy psychologów.
Czyżby nadchodził kres nieuczciwych praktyk psychologów i psycholożek? Czy ludzie bez odpowiedniego wykształcenia nie będą już podszywać się pod wykwalifikowanych specjalistów i specjalistki?
Rząd pracuję nad ustawą, która ma uregulować zasady wykonywania tego zawodu.
Nadchodzą zmiany na rynku świadczeń psychologicznych
Przyjęcie projektowanej ustawy będzie fundamentalną zmianą na rynku świadczeń psychologicznych. Projekt obejmuje zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu oraz zasady i warunki wykonywania zawodu psychologa, powołuje samorząd psychologów oraz ustala zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej psychologów. Przygotowana ustawa służy zarówno psychologom, jak i korzystającym ze świadczeń psychologicznych.
Nowe regulacje sprawią, że nielegalne stanie się podawanie się za psychologa bez odpowiednich kwalifikacji i co za tym idzie bez prawa do wykonywania zawodu. Dzięki temu osoba szukająca wsparcia będzie miała jasność, czy psycholog ma odpowiednie kwalifikacje i jest w stanie zaoferować specjalistyczną pomoc.
- Jest to projekt, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska psycholożek i psychologów - mówi Michał Syska, rzecznik prasowy resortu. - To projekt, który obejmuje zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu psychologa. Te nowe regulacje sprawią, że nielegalne stanie się podawanie się za psychologa bez odpowiednich kwalifikacji. Ten projekt ma zagwarantować dobrą jakość usług psychologicznych i przede wszystkim bezpieczeństwo - dodaje.
Psycholog to nie tylko terapeuta
Dla branży psychologicznej to krok milowy, gdyż do tej pory zawód psychologa czy psycholożki mogły wykonywać osoby bez kwalifikacji, a psycholog to nie tylko terapeuta.
- Psycholog jest także biegłym i opiniuje we wszystkich sprawach rozwodowych związanych z przyznawaniem opieki nad dzieckiem - dodaje Katarzyna Sarnicka, psycholożka kliniczna. - Oprócz tego też diagnozuje. Na podstawie wyników jego badań ktoś otrzymuje rentę, dostaje pozwolenie na broń. Bada on też osoby, które są kandydatami na sędziów czy kierowców. Jest bardzo wiele obszarów jego działania - kontynuuje.
Proponowane przepisy pozwolą na uregulowanie rynku psychologów i wprowadzenie na nim jasnych zasad. Psycholog jest zawodem zaufania publicznego i dlatego powinien podlegać dodatkowym regulacjom, zapewniającym, że to zaufanie zasadza się na solidnych podstawach.
- Humor i żarty sposobem walki ze spadkiem kreatywności. Pozytywne myślenie sprzyja tworzeniu
- Wystąpienia publiczne: koszmarny stres, który można opanować?
- Co się dzieje ze zdrowiem psychicznym naszych dzieci? Jak im pomóc?
Projektowana ustawa zapewni powstanie samorządu psychologów, a co za tym idzie możliwość wprowadzania dalszych regulacji zawodowych. Jedną z nich będzie Kodeks etyki zawodowej, który zagwarantuje wysokie standardy wykonywania zawodu. Gdyby doszło do naruszenia standardu świadczeń, odbiorcy świadczeń psychologicznych będą mogli szukać pomocy i sprawiedliwości u rzecznika dyscyplinarnego samorządu zawodowego. Samorząd zawodowy będzie też czuwał nad stałym podnoszeniem kwalifikacji psychologów. Będzie ich również obowiązywać tajemnica zawodowa, co zapewni lepszą ochronę prywatności odbiorców świadczeń. W przyszłości wszystkie zmiany legislacyjne dotyczące psychologów będą wymagały opinii samorządu zawodowego.
Projekt jest dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Materiał: Jakub Witkowski
Data emisji: 4.07.2024
Godzina emisji: 7.45
www.gov.pl / dm
wmkor