Absolutny naturalizm - mówi Łukasz Suchocki o swoim filmie "Camper"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Absolutny naturalizm - mówi Łukasz Suchocki o swoim filmie "Camper"
Debiutancki "Camper" Łukasza Suchockiego walczy o nagrodę w konkursie pełnego metrażu podczas 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i FilmFoto: mat. prasowe

W Koszalinie zbliża się już do końca 43. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Jest to największa w Polsce impreza poświęcona debiutującym twórcom i prezentująca ich pierwsze dzieła. I właśnie przede wszystkim o tym będzie rozmawiał ze swoimi  gośćmi Ryszard Jaźwiński.

  • 43. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film odbywa się w dniach 10-15 czerwca.
  • Program festiwalu obejmuje konkurs pełnego metrażu, konkurs krótkiego metrażu, konkurs dokumentów, konkurs teatrotek, sekcje pozakonkursowe oraz wydarzenia branżowe.

Jednym z filmów prezentowanych w ramach konkursu pełnego metrażu był "Camper" w reżyserii Łukasza Suchockiego, który jest także autorem scenariusza. To historia czwórki młodych ludzi: Roberta (Michał Krzywicki) i Klaudii (Dagmara Brodziak), którzy są parą pogrążoną w narastającym kryzysie, ich dawnego znajomego, wyluzowanego, beztroskiego surfera Filipa (Szymon Milas) oraz nieprzewidywalnej artystki Wery (Aleksandra Jachymek). Ich dość przypadkowe spotkanie zamienia się najpierw w imprezę, a później we wspólną podróż tytułowym kamperem poprzez Europę. W jej trakcie muszą od nowa się poznać, odkryć swoje wady i sekrety…

Szybko i krótko

– To ciekawe przedsięwzięcie filmowe, zupełnie inne, niż te, w których do tej pory braliśmy udział. Od samego pomysłu do realizacji minął zaledwie miesiąc, kiedy byliśmy w kamperze z kamerą i jechaliśmy przez Europę. No i tak samo szybko skończyliśmy zdjęcia, bo trwały one tylko dwa tygodnie. Od samego zalążka, który pojawił się w mojej głowie, po niespełna dwóch miesiącach byliśmy już po zdjęciach – opowiada reżyser i autor scenariusza zarazem, Łukasz Suchocki. – Więc jest to dość nieoczywiste, ponieważ zazwyczaj ta preprodukcja, od pomysłu poprzez scenariusz i całą resztę, trwa znacznie dłużej – wskazuje.

Improwizacje z niespodziankami

"Camper" ma charakter semidokumentalny, a niektóre wątki postaci filmowych są wzięte z prawdziwego życia, także większość scen jest improwizowana. Co więcej, podczas realizacji dopiero ujawniały się pewne tajemnice, gdyż reżyser nie chciał, by aktorzy zbyt wiele wiedzieli o innych bohaterach. – Cały koncept polegał na tym, aby łapać prawdziwe momenty reakcji, które czasami są nie do odtworzenia. Dlatego film praktycznie nie miał dubli: wszystko, co kręciliśmy, było tym, co się działo naprawdę. Absolutny naturalizm – zdradza kulisy realizacji Łukasz Suchocki. – Np. do końca ukrywaliśmy przed aktorami, kto będzie czwartą osobą: tylko Szymon wiedział i wcześniej poznał Aleksandrę, która grała Werę. Michał z Dagmarą poznali ją faktycznie w pierwszej scenie, kiedy ona wchodzi do ich domu – wyjaśnia.

Portret pokolenia

– W podróż wyjeżdża Filip, który jest bogatym 30-latkiem i jedzie do Hiszpanii, gdzie  zostawił swoje życie. Bierze jedną ze swoich koleżanek i przychodzi na małą imprezkę do swoich znajomych, którzy po zakrapianym wieczorze wsiadają do tego kampera, porzucają swoje życie i wyjeżdżają do Hiszpanii razem z nim – streszcza fabułę Szymon Milas grający właśnie Filipa. – Wszyscy są rówieśnikami, bo takie było założenie, żeby pokazać, jak ludzie, którzy są na przełomie swoich lat 20. i 30. zaczynają kwestionować swoje decyzje i miejsce w życiu. Np. grany przeze mnie Robert marzył, by zrobić start-up, wymyślić apkę. Ale od paru lat mu to nie idzie i nie dość, że na tym nie zarabia, to jeszcze musi być utrzymankiem swojej dziewczyny, co zabiera mu sporo ze społecznie odbieranej męskości – tłumaczy Michał Krzywicki.


"Camper" - Łukasz Suchocki/YouTube TheOpenReelMovie


Posłuchaj

15:12
Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film zbliża się do końca (Trójkowo, Filmowo/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Ponadto w audycji

  • Spotkanie z twórcami filmu "Chcesz pokoju, szykuj się do wojny" (w konkursie pełnego metrażu): reżyserką Agnieszką Elbanowska, aktorką Kingą Jasik oraz kompozytorem muzyki Dominikiem Strycharskim;
  • Rozmowy z twórcami filmów w konkursie krótkiego metrażu i konkursie dokumentów (z Radia Koszalin);
  • Czerwcowe premiery filmowe: filmy w repertuarze oraz zapowiedzi nowych tytułów, rozmowa z Małgorzatą Matuszewską z Monolith Film;
  • Aktualności filmowe;
  • Muzyka filmowa, piosenki z filmów.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 14.06.2024
Godzina emisji: 13.15

pr

Polecane