Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie. Spotkanie z debiutantami w każdym metrażu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie. Spotkanie z debiutantami w każdym metrażu
43. edycja Festiwalu Młodzi i Film odbędzie się w dniach 10-15 czerwcaFoto: Only_NewPhoto/Shutterstock

Podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" prezentowane są wyłącznie debiuty, zarówno w krótkim, jak i pełnym metrażu. 10 czerwca rozpocznie się jego 43. edycja. Do festiwalowych konkursów zgłoszono 283 tytuły, z których jury wybierze najlepsze w poszczególnych kategoriach. - Debiutować u nas za każdym razem znaczy co innego - mówi Anna Serdiukow, dyrektorka programowa festiwalu.

  • 43. Festiwal Młodzi i Film odbędzie się w dniach 10-15 czerwca.
  • Tegoroczna edycja imprezy obejmuje m.in. konkursy filmów dokumentalnych oraz produkcji w krótkim i pełnym metrażu, jak również koncerty, warsztaty i debaty.
  • Patronem wydarzenia jest Program 3 Polskiego Radia.

Organizatorami Festiwalu Młodzi i Film są Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Centrum Kultury 105 w Koszalinie i miasto Koszalin. To na tej imprezie swoje pierwsze produkcje prezentowali znani i cenieni dziś twórcy; m.in. Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Xawery Żuławski, Tomasz Wasilewski, Łukasz Palkowski, Sławomir Fabicki, Katarzyna Rosłaniec, Maria Sadowska, Kuba Czekaj, Jan P. Matuszyński, Marcin Wrona czy Dariusz Gajewski.

Nadesłane filmy rywalizują m.in. w trzech konkursach: Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych, Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych i Krótkometrażowych Debiutów Filmowych. Program obejmuje również pokazy pozakonkursowe, w tym produkcji jurorów oraz wybranych filmów specjalnych.

Różnorodność w pełnym metrażu

W ramach tegorocznej edycji zgłoszono ok. 20 filmów. Z tego grona jury wybrało 10 finałowych debiutów. - Co nas cieszy, to przede wszystkim różnorodność formalna i tematyczna. Są twórcy, którzy są zupełnymi debiutantami oraz tacy, którzy już zmierzyli się z wyzwaniem robienia kina w serialu - opowiada Anna Serdiukow. 

Wśród wybranych obrazów znalazł się m.in. "Błazny" Gabrieli Muskały, aktorki i scenarzystki nagrodzonej za film "Fuga". - Mamy tu aktorkę debiutującą w segmencie reżyserii. Zrobiła go na swojej macierzystej uczelni w Łodzi z osobami, z którymi pracuje na roku. Czuć tutaj niebywałą energię wymiany pokoleniowej, ale i zaufania oraz empatii, z jaką Gabriela patrzy na nowe pokolenie wchodzące w aktorstwo - ocenia gościni radiowej Trójki.

Czytaj także: 

Prawdziwy urodzaj można zaobserwować wśród produkcji krótkometrażowych. O nagrodę w tej kategorii zawalczy 35 filmów fabularnych, 23 dokumenty i 18 krótkich animacji. Z kolei na zwycięstwo w konkursie dokumentów ma szansę 11 produkcji.

Festiwal Młodzi i Film to również sekcje pozakonkursowe. W tym roku obejmują one m.in. pokazy ciekawych, kreatywnie zrealizowanych teledysków oraz debaty, warsztaty i wystawy. - Chcemy, żeby było to zrymowane z potrzebami "młodych" filmowców. Pytamy "co słychać", "o czym chcecie podyskutować" - zaznacza Anna Serdiukow.


Posłuchaj

19:27
Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie. Spotkanie z debiutantami w każdym metrażu (Wszystko wszędzie teraz/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Wszystko Wszędzie Teraz
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Data emisji: 1.06.2024
Godzina emisji: 14.15

qch/wmkor

Polecane