Jak pomóc zwierzętom podczas sylwestrowych wystrzałów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak pomóc zwierzętom podczas sylwestrowych wystrzałów?
Dla zwierząt eksplodujące fajerwerki potrafią być nawet śmiertelnym zagrożeniemFoto: Shutterstock.com/Billion Photos

Sylwestrowa noc to czas zabawy. Jednak nie dla wszystkich... Fajerwerki to dla zwierząt powód do wielkiego strachu i stresu. Jak wspomóc naszym zwierzętom, aby jakoś przetrwały tę kończącą rok noc? 

Sylwestrowa zabawa dla zwierząt to istny koszmar. Są przerażone hukiem i błyskiem fajerwerków, wpadają w panikę, rzucają się do ucieczki i po prostu... cierpią.


Posłuchaj

8:15
Jak pomóc zwierzętom podczas sylwestrowych wystrzałów? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jedni się bawią... inni cierpią

W jaki sposób możemy pomóc naszym zwierzętom w audycji "Zapraszamy do Trójki" wyjaśniała Aneta Awtoniuk, behawiorystka zwierząt, autorka trójkowej audycji "Wielkie Głaskanie".

- Co się dzieje w głowie psa, gdy słyszy fajerwerki? Można to porównać do tego, co my czujemy, gdy wchodzimy w bardzo gęste od bodźców środowisko - mówi Aneta Awtoniuk. - Ogromy hałas, mnóstwo nieprzyjemnych zapachów i jeszcze w dodatku nad głową stroboskop.. Mózg psa, kota czy innego zwierzęcia jest bombardowany tymi bodźcami. Zwierzęta boją się petard, gdyż uznają te bodźce za zapowiedź niebezpieczeństwa. Ten strach łączy się dyskomfortem odczuwanym podczas burzy. Jest to efektem odkładania się ładunków elektrostatycznych na sierści zwierzęcia, co skutkuje powstawaniem mikro wyładowań. Te wyładowania powodują silny ból. Jeśli pies kojarzy hałas z bólem, to zostaje mu to na dłużej i powoduje strach. Inne teoria mówi o tym, że huk powoduje wzrost ciśnienia we wrażliwych uszach zwierząt. To także powoduje ból - tłumaczy.


Przeczytaj także

Strach i stres związany z hukiem petard, może być rożny nie tylko dla zwierząt domowych, ale i tych żyjących dziko. Ich cierpienie jest jednak mniej zauważalne...


Jak pomóc zwierzętom domowym w sylwestrową noc

- Zwierzęta nie potrafią sobie wyobrazić, że to odczuwalne zagrożenie życia, kiedyś minie - kontynuuje Aneta Awtoniuk. - Chcąc pomóc zwierzętom w sylwestrową noc, możemy podać im odpowiednie leki uspokajające. Tuż przed sylwestrem jest bowiem już za późno na terapię behawioralną. Jeżeli nasze zwierzę się boi, nie możemy go zostawić samemu sobie. Warto pamiętać, że ten wielki stres związany z fajerwerkami, może doprowadzić nawet do zatrzymania akcji serca u zwierząt - podsumowuje.

31 grudnia w Trójce Aneta Awtoniuk będzie jeszcze radzić, jak pomóc naszymi zwierzętami w głośną, sylwestrową noc.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Nogaś
Gościni: Aneta Awtoniuk (behawiorystka zwierząt, autorka trójkowej audycji "Wielkie Głaskanie")
Data emisji: 30.12.2024
Godzina emisji: 7.17

dm/qch

Polecane