Intensywny, wspaniały czas – gitarzysta Kuba Wójcik opowiada o koncertach w Indiach i Bangladeszu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Intensywny, wspaniały czas – gitarzysta Kuba Wójcik opowiada o koncertach w Indiach i Bangladeszu
Debjit Mahalanobis (kontrabas), Piotr Damasiewicz (trąbka), Nilansuk Datta (instrumenty perkusyjne), Kuba Wójcik (gitara). Kalkuta, Indie, kwiecień 2024Foto: Jakub Krzeszowski

Drugi etap inicjatywy JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata", projektu inspirowanego dokonaniami podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, którego patronem jest Trójka, rozpoczął się w kwietniu. Przyjął on formę międzynarodowej trasy koncertowej, w ramach której polscy artyści w 2024 roku zagrają w tak odległych zakątkach świata, jak m.in. Chiny, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada czy Korea. W przedsięwzięciu bierze udział czołówka aktualnej młodej sceny jazzowej. Jednym z jej przedstawicieli jest gitarzysta i kompozytor Kuba Wójcik, który właśnie wrócił z Indii i Bangladeszu i w opowiadał o tym w rozmowie z Tomaszem Żądą.

  • Od 2012 roku w ramach projektu JAZZ PO POLSKU odbyło się ponad 350 wydarzeń w 20 krajach na całym świecie. Wzięło w nich udział ponad 200 muzyków z naszego kraju.
  • Obecny etap projektu JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata" rozpoczął się w maju zeszłego roku i potrwa do końca 2025 r. W ciągu trzech lat polscy artyści odwiedzą 20 krajów i zagrają ponad 100 koncertów na czterech kontynentach. Dotychczas odbyło się ponad 60 koncertów w ponad 10 krajach.

Intensywne dwa tygodnie

– Z trębaczem Piotrkiem Damasiewiczem oraz Kubą Krzeszowskim z Jazz po Polsku, który pomagał organizować całe przedsięwzięcie, spędziliśmy w Bangladeszu i Indiach ponad dwa tygodnie. Zagraliśmy 10 koncertów i uczestniczyliśmy w nieskończonej ilości różnych wywiadów, spotkań z różnymi ludźmi. To był bardzo intensywny, wspaniały czas – mówi Trójkowy gość. – Bardzo cieszyłem się na możliwość uczestniczenia w tym projekcie, bo "szamańskie dźwięki", jakie rozbrzmiewają w Azji, to moje drugie imię – przyznaje.

Kraj skrajności i inspiracji

Te wyjazdy to nie tylko koncerty, ale również współpraca z miejscowymi artystami. – Ta  współpraca z indyjskimi artystami była dla nas bardzo ważna, bardzo inspirująca, otwierająca na nowe dźwięki, na nowe muzyczne doświadczenia i współprace. Właściwie w każdym mieście graliśmy z innymi lokalnymi muzykami, wiec tych inspiracji było co niemiara – opowiada rozmówca Tomasza Żądy. – Indie to kraj wielkich skrajności, ale trzeba było się do tego przyzwyczaić. W końcu urzekły mnie swoją niezwykłą tradycją, kulturą, no i muzyką – przyznaje z uśmiechem.

Przeczytaj także


Muzyczna wymiana

Polscy jazzmani spotykali na swojej drodze przeróżnych muzyków: zarówno tych najmłodszych, jak 21-letni perkusista Aditya Bhagavatula z New Dheli, jak i starszego pokolenia. Wśród tych starszych był Debjit Mahalanobis, fizyk, który został kompozytorem i kontrabasistą. Kuba Wójcik wspomina również niezwykłego sufickiego wokalistę, który być może przyjedzie do Polski.

Czy te niezwykłe koncerty, jamy, muzyczne spotkania, były rejestrowane i trafią do polskich słuchaczy? – Całość wyjazdu była rejestrowana i w planach jest realizacja filmu dokumentalnego poświęconego tej indyjsko-bengalskiej podróży – mówi nasz jazzman.


Posłuchaj

7:52
Kuba Wójcik w rozmowie z Tomaszem Żądą o koncertach w Indiach i Bangladeszu w ramach projektu JAZZ PO POLSKU
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Tomasz Żąda
Gość: Kuba Wójcik (gitarzysta jazzowy, kompozytor)
Data emisji: 21.05.2024
Godziny emisji: 13.10, 13.19

pr/wmkor

Polecane