"Dookoła świata". Polscy artyści jazzowi koncertują na czterech kontynentach!
2024-05-13, 16:05 | aktualizacja 2024-05-15, 13:05
Inicjatywa "Jazz Po Polsku" działa od 2012 roku. Teraz, w ramach projektu "Dookoła Świata", w ciągu trzech najbliższych lat polscy artyści młodego pokolenia odwiedzą 20 krajów i zagrają ponad 100 koncertów. Część wydarzeń już za nimi; według planów, organizatorzy chcą wystąpić na czterech kontynentach. W tym roku odwiedzą jeszcze Chiny, Egipt, Japonię, Litwę i Mołdawię.
- W ramach inicjatywy "Jazz po Polsku" muzycy z naszego kraju występują na całym świecie.
- W 2023 r. ruszył projekt "Dookoła Świata", jego uczestnikami są polscy artyści jazzowi, którzy wystąpią na czterech kontynentach.
- Przed muzykami koncerty m.in. w Chinach i Kanadzie.
Twórcą projektu "Jazz Po Polsku" jest Jakub Krzeszowski. W ciągu 12 lat z jego inicjatywy na całym świecie odbyło się ponad 300 wydarzeń. Wzięło w nich udział ponad 100 polskich i zagranicznych muzyków, którzy wystąpili m.in. w Chinach i Izraelu.
W ramach koncertów organizowanych pod tym szyldem promowani są młodzi, utalentowani artyści jazzowi z Polski. Jednocześnie inicjatywa ma pomóc w nawiązywaniu współpracy kulturalnej i środowiskami artystycznymi z różnych krajów - również tych, gdzie scena jazzowa jest dopiero w trakcie budowy. Jednym z przykładów takiej współpracy jest kooperacja Polaków z artystami z Bangladeszu. - Historia rozpoczęła się przed pandemią. Zaprosiliśmy do Polski zespół z Bangladeszu, który wystąpił w Studiu im. Agnieszki Osieckiej - opowiada Jakub Krzeszowski. - Na pewno jest to świeża rzecz. Muzycy, z którymi współpracowaliśmy na miejscu, to elita, która dopiero wchodzi w świat jazzowy i buduje tę scenę. Polscy artyści, z którymi tam byłem, czyli Piotr Damasiewicz i Kuba Wójcik, byli takimi mentorami dla lokalnych muzyków i stworzyli bardzo fajne współprace - dodaje gość radiowej Trójki.
Jazz w Chinach. "Sytuacja zmienia się dynamicznie"
- Choć jazz pojawił się w Chinach już przed II wojną światową, to ponownie ujrzał światło dzienne stosunkowo niedawno. W związku z tym to muzyka, która wciąż jest tam bardzo nowa i świeża, ale dzięki temu też jest modna. Wielu ludzi jest tego ciekawych; nawet jeśli nie są do końca osłuchani z tą muzyką, przychodzą z ciekawości - opowiada Michał Ciesielski - pianista, który spędził w Chinach 4 lata.
Źródło: Jazz po polsku/YouTube
Tamtejszą scenę jazzową budują m.in. przyjeżdżający tam wykonawcy z całego świata. - Kiedy miałem okazję tam mieszkać poznałem sporo muzyków z całego świata, to międzynarodowe grono. Ale to też rosnąca liczba rodzimych chińskich muzyków, zwłaszcza młodego pokolenia, którzy się bardzo prężnie rozwijają - wyjaśnia artysta.
Najczęściej czytane:
- Koncert w Trójce: Oxford Drama na żywo i z nowym albumem [ZOBACZ WIDEO]
- Ptaszyn, czyli zagrać i opowiedzieć jazz. Przyjaciele żegnają Mistrza
Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego
Inspiracją dla organizatorów trwającej trasy koncertowej jest wyczyn Pawła Edmunda Strzeleckiego. Polak okrążył świat w połowie XIX wieku; odwiedził wówczas wszystkie kontynenty poza Antarktydą.
W ramach akcji "Dookoła świata" polscy muzycy wystąpią jeszcze w Japonii, Chinach, Mołdawii, Egipcie i Korei. Finałem inicjatywy będzie z kolei wspólny koncert w Polsce z udziałem zagranicznych wykonawców, którzy grają z naszymi muzykami podczas podróży. - Stawiamy na współpracę z muzykami na miejscu. Chcemy pokazać, że muzyka nie zna granic. Jazz jest taką muzyką, poprzez którą artyści mogą ze sobą rozmawiać - zaznacza Jakub Krzeszowski.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Program środka
Prowadzi: Tomasz Żąda
Goście: Jakub Krzeszowski (popularyzator jazzu, twórca projektu "Jazz Po Polsku"), Michał Ciesielski (pianista)
Data emisji: 13.05.2024
Godzina emisji: 13.33
qch