Jak poprawić sytuację w polskich szkołach i odmłodzić kadrę pedagogiczną?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak poprawić sytuację w polskich szkołach i odmłodzić kadrę pedagogiczną?
W polskich szkołach wciąż brakuje nauczycieli, a grono pedagogiczne się starzeje. Foto: Shutterstock/wavebreakmedia

W polskich szkołach wciąż brakuje nauczycieli, zwłaszcza młodych, którzy niedawno ukończyli studia pedagogiczne. Na zmianę sytuacji w polskim szkolnictwie nie wpłynęły nawet podwyżki dla nauczycieli. 

  • Tylko 8,2% nauczycieli w Polsce jest przed 30. rokiem życia.
  • W polskich szkołach jest ponad 20 tysięcy vacatów nauczycielskich.
  • Fundacja Teach for Poland powstała w 2020 roku. Jej celem jest zapewnienie wysokiej jakości edukacji wszystkim dzieciom w Polsce niezależnie od ich pochodzenia czy środowiska społecznego.

Grono pedagogiczne w Polsce jest coraz starsze

Młodzi ludzie z pokolenia Z - czyli ci, którzy nie przekroczyli jeszcze trzydziestego roku życia - niezbyt często wybierają studia pedagogiczne. Kiedy już to zrobią, to potem rzadko decydują się na pracę w szkole.
To tylko jeden z problemów polskiego szkolnictwa, o którym dyskutowano podczas konferencji Fundacji Teach for Poland. 

Czytaj także: 

Młodzi nauczyciele to przyszłość polskiego szkolnictwa - uważa nauczycielka matematyki Patrycja Janekankit z Fundacji Teach for Poland.

- To jest pokolenie, które dorastało we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie, pokolenie odważnych, młodych ludzi, którzy nie boją się podejmować wyzwań. Osoby, które dbają o przejrzystość zasad. Osoby, które są pewne siebie. Wychowały się już w takim świecie, który jest dla nich otwarty i w zasadzie nie ma żadnych tajemnic. To są właśnie takie osoby, których potrzebujemy w edukacji, i mam wrażenie, że to jest pokolenie, które zmieni tę edukację.  

Jaka jest przyszłość polskiego szkolnictwa?

Ostatnie podwyżki dla nauczycieli nie zmieniły sytuacji w polskim szkolnictwie. Jak zatem dobrze wykształconych, młodych nauczycieli i młode nauczycielki przyciągnąć do edukacji i jak sprawić, by zwiększyć prestiż tego zawodu? - Chcemy pokazać już na starcie, że nie każda osoba, która przesyła swoje papiery do szkoły, ma szansę zostać nauczycielem. W tej chwili są takie braki kadrowe, że każdy, kto prześle papiery, jest przyjmowany. My faktycznie sprawdzamy człowieka, który będzie pracował z młodzieżą, i to jest bardzo doceniane przez uczestników naszego programu. Kolejnym takim elementem jest dwuletni program rozwoju eduliderstwa. (...) Przygotowujemy nauczycieli do roli edukatora. Przez te dwa lata są objęci opieką tutorską - dodaje Patrycja Janekankit. 

 

Fundacja Teach for Poland jest częścią międzynarodowej sieci Teach For All, która działa w 61 krajach na całym świecie. Wykształciła już ponad 65 000 młodych liderów edukacyjnych, którzy wpłynęli na edukację i doświadczenie szkolne ponad 6 milionów uczniów. 


Posłuchaj

13:33
Jak poprawić sytuację w polskich szkołach? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: Patrycja Janekankit (Fundacja Teach for Poland) 
Data emisji: 16.05.2024
Godzina emisji: 16.38

dm/wmkor

Polecane