Anita Włodarczyk – złota "żelazna dama" polskiej lekkiej atletyki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Anita Włodarczyk – złota "żelazna dama" polskiej lekkiej atletyki
Anita Włodarczyk po zdobyciu trzeciego w karierze złotego medalu olimpijskiego w rzucie młotem. Tokio 2021Foto: PAP/Newscom

Jest jedną z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii polskiej lekkiej atletyki i młociarek na świecie. Ma w swoim dorobku trzy złote medale olimpijskie, cztery razy stawała na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata. Wiele razy biła rekordy świata i Europy.

  • Paryż 2024 to będą już piąte igrzyska olimpijskie Anity Włodarczyk. Wcześniej były Pekin (2006, czwarte miejsce), Londyn (2021, złoto), Rio de Janeiro (2016, złoto) i  Tokio (2021, złoto).
  • Anita Włodarczyk ma na koncie sześć najlepszych wyników w rzucie młotem kobiet w historii oraz 25 z 30 najlepszych.

Sportowa tradycja rodzinna

Pochodzi ze sportowej rodziny: jej mama trenowała koszykówkę, tata – piłkę nożną. Sama Anita przygodę ze sportem zaczęła od roweru, a dokładniej od speedbike'a, czyli wyścigów rowerowych na żużlu. W 1998 roku, jako 14-latka, została drużynową mistrzynią Europy juniorów.

Jednak jej przeznaczeniem była lekka atletyka, w której zaczęła odnosić sukcesy już w szkole podstawowej. Rzut młotem zaczęła trenować w 2002 roku, ale jeszcze przez pewien czas rzucała także dyskiem.

Pierwszy rekord świata, pierwsze złoto

Na swoich pierwszych igrzyskach olimpijskich, w Pekinie (2008), zajęła szóste miejsce. Jednak dyskwalifikacja dwóch rywalek przesunęła ją na miejsce czwarte.

Już rok później, podczas mistrzostw świata (Berlin 2009), w drugiej próbie ustanowiła rekord świata (77,96 m). Radość z tego faktu okupiła kontuzją kostki, ale mistrzostwo świata zdobyła. To był pierwszy rekord świata Anity Włodarczyk i pierwszy tytuł mistrzyni świata.

Igrzyska olimpijskie w Londynie (2012) ukończyła na drugim miejscu. Kiedy jednak cztery lata później Tatianę Łysenko przyłapano na dopingu, srebro Anity zamieniło się w złoto.

Spełnione marzenia

Cztery lata później, w Rio de Janeiro (2016), była już zdecydowaną faworytką. I potwierdziła to w finale, ustanawiając w trzeciej próbie rekord świata (82,29 m). Kolejną zawodniczkę wyprzedziła o ponad 5,5 m! To był także jeden z trzech rekordów świata ustanowionych podczas brazylijskich igrzysk na stadionie atletycznym.

Anita Włodarczyk: My Rio Highlights/YouTube Olimpics


Kolejne igrzyska olimpijskie, w Tokio, planowane na rok 2020, z powodu pandemii zostały przesunięte o 12 miesięcy. Ale co się odwlecze, to nie uciecze: Anita Włodarczyk po raz trzeci stanęła na najwyższym stopniu podium! – Spełniło się to, o czym marzyłam: żeby zdobyć trzeci złoty medal olimpijski – powiedziała w wywiadzie dla Polskiego Radia. Przeszła też do historii sportu jako pierwsza lekkoatletka, która zdobyła trzeci złoty medal olimpijski z rzędu w tej samej konkurencji.

W Paryżu podczas ceremonii otwarcia będzie niosła polską flagę. Czy przełamie "klątwę chorążego", mówiącą, że olimpijski chorąży nie zwycięża, i do swojej kolekcji dorzuci kolejny olimpijski krążek?

Przeczytaj także

 

Posłuchaj

3:05
Anita Włodarczyk (Złota Dziesiątka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: "Złota Dziesiątka"
Prowadzi: Norbert Michalak
Data emisji: 22.07.2024
Godzina emisji: 7.50

pr/kmp

Polecane