Wielowymiarowe ujęcie tematu "maszyna a człowiek", czyli co nas czeka na Copernicus Festival

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielowymiarowe ujęcie tematu "maszyna a człowiek", czyli co nas czeka na Copernicus Festival
Wyklad Krystyny Kurczab-Redlich podczas Copernicus Festival 2022. W tym roku tematem głównym jest "Maszyna"Foto: Fot. Jan Graczynski/East News

Krakowski Copernicus Festival od lat pokazuje wzajemne przenikanie się kultury i nauki. W tym roku organizatorzy imprezy skupili się na haśle "maszyna". Tym razem przedstawią rozwój technologii, ale także i to, co metafora maszyny wnosi do naszego rozumienia świata oraz samych siebie. 

  • 10. edycja Copernicus Festival odbędzie się miedzy 21 a 26 maja 2024 w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.
  • Jak co roku 10. Copernicus Festival zorganizowany jest wokół kilku pasm: Śniadanie Mistrzów, Konfrontacja, Wykład Główny, Rozmowa, Pasmo Filmowe. Są też Warsztaty, Wystawy oraz zajęcia dla najmłodszych.

Popularnonaukowy Copernicus Festival w tym roku skupi się wokół hasła "maszyna". Czy nasze ciała to w rzeczywistości biologiczne maszyny? Czy jesteśmy skazani na życie wśród algorytmów? Jak daleko będzie sięgała władza maszyn? Jak wyglądały najwcześniejsze etapy technologii i czy poprzedzały one... pojawianie się człowieka? Te i podobne pytania towarzyszyć będą widzom i słuchaczom podczas wykładów, debat, wystaw i projekcji filmowych. Wszystkie wydarzenia Copernicus Festival są bezpłatne i z wyjątkiem warsztatów – otwarte. Nie wymagają zapisów.

Czy maszyny są starsze od człowieka?

Tematem tegorocznego Copernicus Festival jest "maszyna", a organizatorzy podchodzą do niego wielostronnie. – Z jednej strony chodzi nam o rozwój ludzkich technologii. Nasi goście będą mówić, jak ten rozwój technologiczny w naszym gatunku przebiegał: zajrzymy na afrykańska sawannę i cofniemy się aż o trzy miliony lat, kiedy powstały najstarsze narzędzia z kamienia. Co ciekawe były to narzędzia, które poprzedzały pojawienie się istot, które nazwalibyśmy ludźmi: byli to przodkowie, których biolodzy zakwalifikowaliby jeszcze do małp dwunożnych człowiekowatych – mówi Łukasz Kwiatek z Copernicus Festival. – Od tego wyjdziemy, ale skończymy na współczesnym rozwoju technologicznym, czyli pomówimy o sztucznej inteligencji, interfejsach mózg-komputer, jak się można z maszyną komunikować bezpośrednio myślami i w ten sposób zawiadywać naszym ciałem. To szczególnie ważne dla osób, które mają różnego rodzaju uszkodzenia mózgu, które nie pozwalają im tym ciałem sterować – wskazuje.

Przeczytaj także


Nauka od śniadania do wieczora

Copernicus Festival to spotkania, które będą odbywały się codziennie od wtorku 21. do  niedzieli 26. maja. Rano będą to spotkania z różnymi przedstawicielami polskiej nauki – m.in. biolożka, historyk, lekarz, informatyk – pod nazwą "Śniadanie Mistrzów". Tematyka spotkań będzie oczywiście nawiązywać do głównego hasła Festiwalu: "maszyna".

– Większość wydarzeń będzie się odbywać popołudniami, bo o godz. 17.30 zaczyna się pasmo Konfrontacja. To są dyskusje dwóch osób, które reprezentują nieco inne dziedziny nauki, na temat, który zahacza o te dwie dziedziny nauki – tłumaczy Trójkowy gość. – Potem będziemy mieli główny wykład, a na końcu dyskusję z osobą, która ten wykład prowadziła – zachęca.


Szczegółowy program i jego omówienie można znaleźć na stronie festiwalu oraz w mediach społecznościowych.


Posłuchaj

9:05
Co nas czeka na 10. Copernicus Festival w Krakowie? (Program środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Program środka
Prowadzi: Tomasz Żąda
Gość: Łukasz Kwiatek (Copernicus Festival)
Data emisji: 13.05.2024
Godziny emisji: 13.17, 13.23

pr

Polecane