Kto jest lepszy: sztuczna inteligencja czy ludzki mózg? Odpowiedź jest znana
2023-03-13, 15:03 | aktualizacja 2023-03-14, 07:03
Sztuczna inteligencja uczy się coraz więcej i coraz więcej potrafi. Oczekuje się, że sztuczna inteligencja będzie realizować czynności właściwe ludzkiemu mózgowi, między innymi rozpoznawanie mowy, planowanie, analizowanie i rozwiązywanie problemów. Polscy naukowcy sprawdzili, czy słynny ChatGPT rozumie… żarty.
- ChatGPT nie jest jednostką myślącą: to jedynie bardzo duży model statystyczny, który potrafi wyprodukować tekst mając w pamięci terabajty różnych tekstów z internetu
- Sztuczna inteligencja na razie jest w sanie dorównać ludzkiemu mózgowi jedynie w wąskich specjalizacjach poddających się łatwej algorytmizacji
ChatGPT przegrywa w zadaniach subiektywnych
– To nie były żarty sensu stricto: to były teksty, w których mógł pojawić się humor. Poza tym to było jedno z 25 zadań, które postawiliśmy przed ChatemGPT: chcieliśmy sprawdzić, jak radzi sobie z odbiorem emocji, odbiorem obraźliwości. Z różnego rodzaju zjawiskami, które traktowane są przez nas jako subiektywne, czyli takie, na które ludzie w różny sposób reagują na te same bodźce – tłumaczy dr Jan Kocoń z Katedry Sztucznej Inteligencji Politechniki Wrocławskiej. – I okazało się, że w tych bardzo subiektywnych zadaniach, takich, w których potrzebna jest wiedza o świecie i pewien rodzaj empatii, ChatGPT poradził sobie gorzej. To bardzo ważne, bo ten test nie miał wyłącznie charakteru krytycznego – stwierdza.
– Co więcej, jak na fakt, że prawdopodobnie ChatGPT nie był w ogóle trenowany do tego typu zadań, to muszę przyznać, że byliśmy zaskoczeni, jak dobrze z tym zadaniem sobie poradził – dodaje.
Wszystko zależy od pytania
– Mówimy o ChatGPT, jakby to była myśląca jednostka, a tak naprawdę jest to bardzo duży model statystyczny. Model, który umie produkować nowy tekst, pod warunkiem pokazania mu jakiegoś kontekstu. I to jest wszystko, co on potrafi – wyjaśnia pierwszy z Trójkowych gości. – Trzeba mieć tylko z tyłu głowy, że on zobaczył gigantyczne ilości tekstów z internetu: dla różnych języków, dla różnych kontekstów. My mówimy o terabajtach tekstów! – zastrzega.
– Opowiadamy dowcip i jeżeli bezpośrednio zapytamy "Czy ciebie to śmieszy?", to on odpowie, że… nie rozumie emocji. Ale możemy zadać inne pytanie: np. "Czy uważasz, że większość populacji ten tekst by śmieszył?" i wtedy dostaniemy zupełnie inna odpowiedź – wskazuje.
Posłuchaj
Mózg wciąż górą
– To nie jest tak, że sztuczna inteligencja próbuje naśladować sztuczny mózg. Istnieją różnego rodzaju rozwiązania technologiczne, które są biomimetykami, czyli naśladują te rozwiązania, które znamy z neurobiologii. Jednak np. w zakresie przetwarzania języka naturalnego, to naśladownictwo jest dość ograniczone i odnosi się tylko do pewnych obszarów – tłumaczy kognitywista, dr Marcin Rządeczka z Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie. – Można więc powiedzieć , że w pojedynku mózg – sztuczna inteligencja wygrywa, i jeszcze dość długo będzie wygrywać mózg – ocenia.
Wąski obszar specjalizacji
– Oczywiście, już w 1997 roku komputer Deep Blue pokonał Garri’ego Kasparowa w szachy, jednak to są dość wąskie obszary łatwo algorytmizowalne. Oznacza to, że potrafimy w jasny sposób zapisać procedury osiągnięcia określonego rezultatu – wskazuje. – Są też takie obszary medycyny, np. radiologia czy dermatologia, gdzie sztuczna inteligencja osiągnęła poziom przeciętnego rezydenta zaraz po ukończeniu studiów medycznych. I komputerowe widzenie (Computer Vision) czy przetwarzanie obrazów, pozwala sztucznej inteligencji rozpoznawać zmiany w obrazach na zdjęciach rentgenowskich czy obrazach z rezonansu magnetycznego – wyjaśnia.
– Ale znowu jest to bardzo wąski obszar, gdzie możemy jasno zdefiniować te kryteria - dodaje.
Przeczytaj także
- Sztuczna inteligencja. "Musimy ją nauczyć myślenia w sposób ludzki"
- Czy algorytmy mogą zastąpić kompozytora, muzyka lub dyrygenta?
- Sztuczna inteligencja bezbłędnie rozpoznaje ludzkie emocje
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Goście: dr Jan Kocoń (Katedra Sztucznej Inteligencji Politechniki Wrocławskiej), dr Marcin Rządeczka (kognitywista, Wydział Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie)
Data emisji: 13.03.2023
Godziny emisji: 11.35, 11.47
pr