Włoski rząd przyjął pierwszy w Europie projekt ustawy w sprawie sztucznej inteligencji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Włoski rząd przyjął pierwszy w Europie projekt ustawy w sprawie sztucznej inteligencji
Włoski rząd chce karać za wyrządzanie szkód wizerunkowych z wykorzystaniem AI - sztucznej inteligencji. Giorgia Meloni zapowiedziała, że wcześniej, że sztuczna inteligencja będzie jednym z tematów, jakim będzie zajmował się także na forum G7, któremu Włochy przewodniczą w tym roku.Foto: Shutterstock

Włoski rząd chce karać za wyrządzanie szkód wizerunkowych z wykorzystaniem AI - sztucznej inteligencji. W najnowszym raporcie nowe technologie wskazywane są przez Amnesty International jako zagrożenie dla praw człowieka, o czym w Trójce opowiedział Michał Strzałkowski.

  • Karę od roku do pięciu lat więzienia za szkody wizerunkowe wyrządzone przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji przewiduje projekt ustawy, przyjęty przez rząd Włoch.
  • To pierwszy w Europie zbiór przepisów dotyczących AI.
  • Rząd Giorgii Meloni zapowiadał wcześniej, że sztuczna inteligencja będzie jednym z tematów, jakim będzie zajmował się także na forum G7, któremu Włochy przewodniczą w tym roku.

Minister sprawiedliwości Carlo Nordio, przedstawiając projekt przepisów, wyjaśnił, że więzieniem karane będzie tworzenie i rozpowszechnianie, bez uzyskania zgody, wideo i wizerunków zmienionych przy użyciu systemów sztucznej inteligencji i wywołujących szkody.

AI - zagrożenie dla człowieka? 

Jak dodał szef resortu, takie posługiwanie się tą technologią może mieć niszczące konsekwencje i doprowadzać do stworzenia realistycznego, choć wirtualnego, wizerunku osoby. Minister poinformował, że posłużenie się sztuczną inteligencją będzie uważane za dodatkową okoliczność obciążającą w przypadku przestępstw, takich jak podawanie się za kogoś, manipulowanie cenami, oszustwa informatyczne, pranie brudnych pieniędzy, spekulacje wykorzystujące podnoszenie lub obniżanie wartości pieniężnych, papierów rentowych, obligacji i akcji, ingerencja w wybory.

Sztuczna inteligencja w miejscach pracy Sztuczna inteligencja w miejscach pracy

Czytaj także: 

Krajowy urząd do spraw sztucznej inteligencji we Włoszech

Ponadto w projekcie ustawy, liczącej 25 artykułów, zapisano, że utworzony zostanie krajowy urząd do spraw sztucznej inteligencji, którego zadaniem będzie też wymierzanie kar za nielegalne wykorzystanie narzędzia. Jako jeden z celów wykorzystania tych najnowszych technologii wymieniono "służbę na rzecz osoby i poprawy warunków pracy".

Chat GBT coraz bardziej powszechny Chat GPT coraz bardziej powszechny

Sztuczna inteligencja a wymiar sprawiedliwości 

Przewiduje się także wykorzystanie sztucznej inteligencji w celu uproszczenia i lepszej organizacji wymiaru sprawiedliwości, ale przy wyraźnym zastrzeżeniu, że to do sędziego należy ostateczna decyzja w sprawie interpretacji prawa, oceny faktów i zastosowania koniecznych środków.

Projekt ustawy trafi do prac w parlamencie. W marcu centroprawicowy gabinet zapowiedział wyasygnowanie miliarda euro na rozwój systemów sztucznej inteligencji.


Posłuchaj

3:49
Włoski rząd przyjął pierwszy w Europie projekt ustawy w sprawie sztucznej inteligencji (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Sztuczna inteligencja w miejscach pracy Sztuczna inteligencja w miejscach pracy

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski 
Autor materiału: Michał Strzałkowski
Data emisji:
 26.04.2024
Godzina emisji: 6.20

IAR/PAP/zch/wmkor

Polecane