Politycy o aborcji. "Kobiety zbyt długo muszą dochodzić swoich praw" vs. "życie ludzkie jest wartością prawnie chronioną"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Politycy o aborcji. "Kobiety zbyt długo muszą dochodzić swoich praw" vs. "życie ludzkie jest wartością prawnie chronioną"
Gośćmi Renaty Grochal w "Śniadaniu w Trójce" byli: Aleksandra Gajewska (KO), Marcin Horała (PiS), Barbara Oliwiecka (Polska 2050 - Trzecia Droga), wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica), Przemysław Wipler (Konfederacja), Stanisław Żaryn (Kancelaria Prezydenta).Foto: Krzysztof Świeżak/Polskie Radio

W programie "Śniadanie w Trójce" tematem rozmowy była m.in. liberalizacja prawa aborcyjnego, nad którą debatował Sejm. Gośćmi audycji byli: Aleksandra Gajewska (KO), Marcin Horała (PiS), Barbara Oliwiecka (Polska 2050 - Trzecia Droga), Joanna Scheuring-Wielgus  (Lewica), Przemysław Wipler (Konfederacja) oraz Stanisław Żaryn z Kancelarii Prezydenta.

W czwartek posłowie debatowali w Sejmie na temat projektów ustaw liberalizujących prawo aborcyjne w Polsce.

Propozycje poszczególnych ugrupowań 

Projekty Koalicji Obywatelskiej i Lewicy przewidują liberalizację prawa aborcyjnego. Przerywanie ciąży ma być według nich dozwolone do 12. tygodnia ciąży bez podawania przyczyn. Ponadto drugi z projektów Lewicy zdejmuje odpowiedzialność karną za aborcję i pomoc w niej. Projekt Trzeciej Drogi przewiduje powrót do kompromisu aborcyjnego, który obowiązywał przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. Aborcja ma być możliwa w sytuacji nieodwracalnych wad płodu. Trzecia Droga chce też referendum w sprawie aborcji.

W piątek posłowie nie zgodzili się na odrzucenie w pierwszym czytaniu czterech projektów ustaw dotyczących aborcji - dwóch Lewicy i po jednym KO oraz Trzeciej Drogi. Projekty trafiły do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej, którą izba powołała również w piątek.

Argumenty polityków za liberalizacją prawa aborcyjnego

Podczas audycji "Śniadanie w Trójce" posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska stwierdziła, że "kobiety zbyt długo muszą już dochodzić swoich praw". Wiceminister do spraw polityki społecznej mówiła w Programie 3 Polskiego Radia, że dyskusja o tym powinna być wolna od kwestii ideologicznych. - Chciałabym, byśmy mówili o danych i faktach medycznych, niezależnie, czy państwu się to podoba czy nie, kobiety przerywają ciążę - powiedziała Gajewska.

Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus przewiduje, że prezydent Andrzej Duda nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne. Mimo to - zdaniem wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego - dobrze, że komisja nad przepisami aborcyjnymi będzie pracowała. - Trzeba powiedzieć wprost - prezydent nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej prawo aborcyjne, która wyjdzie z Sejmu - mówiła polityk na antenie Trójki.  

Sprawa aborcji w polskim systemie prawnym

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała ocenił, że sprawa aborcji jest w polskim systemie prawnym rozstrzygnięta. - Konstytucja RP przewiduje, że życie ludzkie jest wartością prawnie chronioną i nie przewiduje różnicowania wartości - mówienia, że ludzie, którzy są chorzy, niepełnosprawni, są gorsi.(...) Nowe życie powstaje, kiedy powstaje nowy kod DNA - podkreślił polityk PiS.

Posłuchaj

50:09
Politycy na temat liberalizacji prawa aborcyjnego, wyborów samorządowych oraz mediów publicznych (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Śniadanie w Trójce

Prowadząca: Renata Grochal 

Goście: wiceminister rodziny Aleksandra Gajewska (KO), Marcin Horała (PiS), Barbara Oliwiecka (Polska 2050 - Trzecia Droga), wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica), Przemysław Wipler (Konfederacja), Stanisław Żaryn (Kancelaria Prezydenta).

Data emisji: 13.04.2024

Godzina emisji: 9.05

Trójka/IAR/kg/kormp


Polecane