"Back to Black. Historia Amy Winehouse": biografia brytyjskiej wokalistki już w polskich kinach

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
"Back to Black. Historia Amy Winehouse": biografia brytyjskiej wokalistki już w polskich kinach
Jack O'Connell, Marisa Abela, Sam Taylor-Johnson i Eddie Marsan na premierze filmu "Back to Black. Historia Amy Winehouse"Foto: PAP/Newscom/Steve Bealing/Landmark Media

Od kilku lat świat kina chętnie sięga po biografie gwiazd muzyki. Na ekran trafiły życiorysy postaci, takich jak Elton John, Freddie Mercury, Elvis Presley czy Judy Garland. Od 19 kwietnia możemy natomiast oglądać "Back to Black. Historia Amy Winehouse". - Czego możemy się spodziewać? Trochę bajki, trochę listu miłosnego, ale też wzruszającej opowieści o dziewczynie, która bardzo chciała kochać - mówi pisarka Sylwia Chutnik, która poprowadziła premierę filmu w Polsce.

"Back to Black. Historia Amy Winehouse" trafił do polskich kin 19 kwietnia. Według zapowiedzi twórców film pokazuje przemianę artystki z "początkującej piosenkarki jazzowej z północnego Londynu w zdobywającą nagrody Grammy supergwiazdę". Za reżyserię obrazu odpowiada Sam Taylor-Johnson. W prace zaangażował się natomiast Mitch Winehouse, ojciec Amy.

Sylwia Chutnik o Amy Winehouse: zawsze starała się być sobą artystycznie

Pojawienie się filmu w polskich kinach poprzedziła uroczysta premiera. Tę poprowadziła Sylwia Chutnik - pisarka, a prywatnie fanka twórczości Amy Winehouse. - Przede wszystkim bardzo cenię ją za to, że do ostatnich swoich dni stara się żyć po swojemu. Przede wszystkim starała się być sobą artystycznie, co, jak wiadomo, w show-biznesie nie jest tak oczywiste - mówi pisarka.

- Mam nadzieję, że to przełoży się na zainteresowanie muzyką Amy Winehouse; również tą, którą słyszymy w filmie: te wszystkie stare przeboje, którymi Amy się inspirowała. Chciałabym, żebyśmy chociaż trochę przypomnieli sobie tamten czas i powrócili do tych piosenek - ocenia rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego.

W rolę brytyjskiej artystki wcieliła się Marisa Abela. Na ekranie pojawią się również m.in. Eddie Marsan, Lesley Manville, Jack O'Connell, Jeff Tunke i Juliet Cowan. - Oczywiście wszyscy będziemy kłócić się o to, czy casting był dobry. Natomiast myślę, że nie tylko Amy Winehouse była tu dobrze obsadzona, ale również jej ojciec, matka i narzeczony, a później mąż - komentuje gościni "Trójkowo, filmowo".

Źródło: Focus Features/YouTube

Biografia wypełniona muzyką

Na ścieżce dźwiękowej filmu znalazły się m.in. trzy piosenki z debiutanckiej płyty Amy Winehouse pt. "Frank" i utwór "Song for Amy", który stworzyli Nick Cave i Warren Ellis. Do tego usłyszymy w nim takich artystów jak The Shangri-Las, Billie Holiday i Dinah Washington. - To nie tylko, jak mówiła reżyserka, opowiedzenie historii Amy Winehouse poprzez jej piosenki, ale również uchwycenie tego bardzo ciekawego klimatu londyńskiej sceny. To nie tylko jazz czy rock and roll, ale też ska, może nawet trochę eleganckiego popu. To wszystko łączyła w sobie Amy Winehouse - ocenia Sylwia Chutnik.

Czego mogą spodziewać się widzowie? - Trochę bajki, trochę listu miłosnego, ale też wzruszającej opowieści o dziewczynie, która bardzo chciała kochać i chciała do końca nagrywać muzykę, być zgodna ze swoimi wartościami, ale czasem też desperacko rzucić się w stronę romantycznych historii, często odrealnionych. W tym sensie myślę, że ten film wykracza poza typowy film biograficzny czy muzyczny - komentuje pisarka.

Posłuchaj

27:58
"Back to Black" i inne filmowe biografie gwiazd - bajka, historia i laurka w jednym (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Posłuchaj

6:11
Polska premiera "Back to Black. Historia Amy Winehouse". Druga część rozmowy z Sylwią Chutnik (Trójkowo/filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane:

"Priscilla", czyli ludzka odsłona związku "króla rock and rolla"

Na początku lutego tego roku premierę miał film "Priscilla". Obraz w reżyserii Sofii Coppoli przybliża życiorys Priscilli Presley - modelki i aktorki, która związała się z Elvisem Presleyem w wieku 14 lat (muzyk miał wtedy 24 lata). Para rozwiodła się w 1973 roku. Dekadę później historię związku, który przez lata obrósł w mity, opisała w książce "Elvis and Me".

- Sofia Coppola przypomniała, że Priscilla Presley napisała swoją książkę po wielu latach związku. Wszystko więc, o czym mówi książka i film, to jej własna historia. Tworząc film "Priscilla", chciała spojrzeć na tę mityczną parę jej właśnie oczami, pokazać ludzką twarz Elvisa Presleya - wyjaśnia Ryszard Jaźwiński, przypominając wypowiedzi reżyserki filmu.

Ponadto w audycji

 • Premiera zagraniczna: "Joika" w reżyserii Jamesa Napiera Robertsona – spotkanie z polskimi współproducentkami filmu Bogną Szewczyk i Beatą Rzeźniczek (także producentkami filmu "Ultima Thule");
 • Filmowa zagadka autora zdjęć Michała Englerta (w związku z premierą filmu "Kobieta z...") – rozwiązanie pod koniec audycji;
 • Nowe zagraniczne filmy Agnieszki Holland oraz autora zdjęć Michała Sobocińskiego – wypowiedzi twórców;
 • Premiera zagraniczna: "Perfect Days" w reżyserii Wima Wendersa – rekomendacja Leny Góry (Wim Wenders był współproducentem filmu "Roving Woman" z jej scenariuszem i główną rolą);
 • Filmy o gwiazdach muzyki: "Back to Black. Historia Amy Winehouse” (przed premierą) w reżyserii Sam Taylor-Johnson – rozmowa z pisarką Sylwią Chutnik, wielką fanką twórczości Amy Winehouse oraz wypowiedź Sofii Coppoli o jej filmie "Priscilla";
 • Aktualności filmowe – nowy film Magnusa von Horna "The Girl with the Needle" w Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes;
 • Muzyka filmowa, piosenki z filmów.

Posłuchaj

26:15
Bogna Szewczyk i Beata Rzeźniczek o filmie "Joika" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 12.04.2024
Godziny emisji: 13.09, 14.09

qch/wmkor

Polecane