Wielką wystawę impresjonistów otwarto w paryskim Musée d'Orsay. To trzeba zobaczyć!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielką wystawę impresjonistów otwarto w paryskim Musée d'Orsay. To trzeba zobaczyć!
Wystawa w Musée d'Orsay "Paryż 1874. Wynalezienie impresjonizmu". Obraz Claude'a Moneta "Impresja, wschód słońca", od którego pochodzi nazwa "impresjonizm"Foto: PAP/EPA/Mohammed Badra

Monet, Degas, Pisarro, Sisley, Cezanne – to zaledwie część nazwisk artystów, których obrazy możemy zobaczyć na wystawie "Paryż 1874. Wynalezienie impresjonizmu", otwartej 26 marca w paryskim Musée d'Orsay. Lista jest imponująca, gdyż jej twórcom udało się zebrać ponad 130 najbardziej znanych obrazów impresjonistów z początkowego okresu ich twórczości.

  • Za początek impresjonizmu przyjmuje się pierwszą wystawę obrazów grupy paryskich artystów studiujących w Atelier Gleyère oraz w Académie Suisse. Zorganizowano ją 15 kwietnia 1874 roku w atelier znanego paryskiego fotografa Nadara.
  • Sama nazwa "impresjonizm" pochodzi od tytułu obrazu Claude'a Moneta "Impresja, wschód słońca". Początkowo używano jej w kontekście negatywnym i prześmiewczym.

Na wystawie "Paryż 1874. Wynalezienie impresjonizmu" ("Paris 1874. Inventer l’impressionnisme") w Musée d'Orsay można zobaczyć ponad 130 dzieł impresjonistów. W tym wszystkie, które zostały pokazane 150 lat wcześniej w atelier Nadara. Wystawa będzie trwała do 14 lipca 2024 roku.

Rzucić nowe światło na impresję i impresjonistów

Kiedy 15 kwietnia 1874 roku w atelier znanego paryskiego fotografa Nadara otwierano "wystawę odrzuconych", czyli malarzy niedopuszczonych do Wielkiego Salonu paryskiej Akademii Sztuk Pięknych, chyba nikt nie miał świadomości, że jest to historyczna chwila, że w sztuce, malarstwie, rodzi się coś nowego, przełomowego. I że 150 lat później to wydarzenie, będące wyrazem buntu młodych artystów przeciwko skostniałym regułom malarstwa akademickiego, stanie się inspiracją dla innej, wielkiej wystawy. A oni przejdą do historii, zaś ceny ich dzieł będą biły rekordy na aukcjach.

– Celem było rzucenie nowego, innego światła na pierwszą, legendarną wystawę impresjonistów, która miała miejsce wiosną 1874 roku w Paryżu. Chcieliśmy pokazać, jak narodził się ten nurt – mówi Silvie Patry, współkuratorka wystawy "Paryż 1874. Wynalezienie impresjonizmu". – Chcieliśmy pokazać dialog impresjonistów z ich epoką, z innymi artystami, którzy często byli uznawani za przedstawicieli akademizmu. Pokazujemy, że były oczywiście rozbieżności, ale były też punkty zbieżne: nie wszystko było czarne albo białe. Było dużo wymian, całe środowisko artystyczne wrzało – tłumaczy.

EXPOSITION PARIS 1874 - Bande annonce - FR/EN/YouTube Musée d'Orsay


Nowe konteksty i najnowocześniejsza technika

Silvie Patry podkreśla, że nie można zrozumieć genezy impresjonizmu bez zrozumienia jego historycznego kontekstu. – Zapominamy, że impresjonizm narodził się w burzliwych czasach, po wojnie francusko-pruskiej, która upokorzyła Francuzów, i po Komunie Paryskiej, czyli wojnie domowej. Reaguje na nie przez malarstwo ukazujące światło i  szczęście – tłumaczy kuratorka. – Pokazujemy, że sporą rolę w późniejszym sukcesie tych artystów odegrała prasa, różne znajomości i polityka.

Przeczytaj także


Dodatkową, niezwykłą atrakcją pozwalającą się wczuć w atmosferę Paryża sprzed 150 lat jest wirtualny spacer po tamtym mieście i miejscach związanych z impresjonistami. Co więcej, można wziąć udział w wernisażu pierwszej wystawy impresjonistów w atelier Nadara! Ponieważ nie ma żadnych fotografii z tamtego wydarzenia, więc by wszystko maksymalnie wiernie odtworzyć, przez dwa lata trwały badania śledcze i rekonstrukcyjne na podstawie listów artystów do bliskich, katalogu prac oraz informacji prasowych. Efekt można będzie podziwiać do 14 lipca. 

Paris museum takes visitors back 150 years to impressionism's birth/YouTube FRANCE 24 English


Posłuchaj

3:58
Wielka wystawa impresjonistów w paryskim Musée d'Orsay (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Stefan Foltzer
Data emisji: 27.03.2024
Godzina emisji: 12.47

pr/kormp

Polecane