Filip Łobodziński o braku popularności Dylana w Polsce. "Nie jest melancholijny. Jest ostry"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
  • Bob Dylan nie dotarł do polskich słuchaczy w czasie swojej muzycznej rewolucji w latach 60. 
  • "Jest bardzo eklektyczny, ale też w pewnym sensie obcy" - Filip Łobodziński o trudnościach w zrozumieniu poetyki Dylana.
  • Boba Dylana można było usłyszeć w audycjach Piotra Kaczkowskiego i Tomasza Beksińskiego. – Ale to były pojedyncze przypadki – konstatuje Filip Łobodziński.

Do niedzieli 24 marca trwał we Wrocławiu 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej. W programie wydarzenia znalazł się m.in. koncert formacji Dylan.pl, która, jak przypomina jej muzyk, Filip Łobodziński, powstała blisko 10 lat temu. 

Piosenki, które stawiają dużo niewygodnych pytań

Wrocławski koncert zespołu był dla Malwiny Kiepiel i Magdy Kuydowicz pretekstem do zadania pytania, dlaczego Bob Dylan, będący amerykańskim fenomenem jest tak mało znany w Polsce. – Nie znam odpowiedzi na to pytanie. Mogę się domyślać – mówił Filip Łobodziński, będący znawcą twórczości amerykańskiego artysty. – Tych przyczyn jest kilka. Jedna z nich jest taka, że my nie doświadczyliśmy fenomenu Dylana w momencie kiedy on się wydarzył. Do nas Dylan docierał pobieżnie, przez trzy, cztery piosenki i to z opóźnieniem. Wiadomo, jak wtedy było. On przeprowadził tę rewolucję w połowie lat 60., kiedy u nas dopiero zaczynano śpiewać piosenki "Bo ty się boisz myszy", a tam już było "A Hard Rain's A-Gonna Fall", czyli monumentalny poemat na bardzo ważne tematy – przypomina gość Trójki. – On nie jest atrakcyjny dla kogoś, kto nie wie, że tam trzeba słuchać słów. Śpiewa swoim głosem. Wiadomo, to nie jest Pavarotti. To są piosenki, które stawiają dużo pytań, nieprzyjemnych. To są piosenki o kondycji świata, która jest do niczego – podsumowuje muzyk i tłumacz. 

 Czytaj także:

Drugą okolicznością, która sprawiła, że Dylanowi tak ciężko przebić się do polskiej publiczności jest fakt, że jest to artysta bardzo silnie wywodzący z tradycji amerykańskiej. – Jest bardzo eklektyczny, ale też w pewnym sensie obcy. Nie tak, jak np. Leonard Cohen, którego poetyka i estetyka jest bliższa europejskiej, zwłaszcza wschodnioeuropejskiej. Jego melancholia pasuje do naszej sentymentalnej natury. Dylan nie jest melancholijny. Jest ostry, bezpardonowy. Większość jego piosenek jest o nieszczęśliwej miłości. Napisane i wykonane w sposób, do którego my w Polsce nie jesteśmy przyzwyczajeni – zauważa gość "W antrakcie". 

Muzyka Dylana nie była częstym gościem na radiowej antenie

W ocenie gościa Programu 3 Polskiego Radia, pewna część winy za brak popularności Dylana w naszym kraju spoczywa także na nadawcy publicznym, który jak mówi Filip Łobodziński "przez całe lata nie promował Dylana". Podobny los spotkał także innych artystów, którzy zaistnieli w latach 60. i 70. m.in. Franka Zappę, Lou Reeda, Davida Bowie czy Joni Mitchell. Oni nie byli obecni tak bardzo na antenie radiowej. – A skąd myśmy mogli czerpać wiedzę o muzyce? Z radia, w związku z czym nie oswoiliśmy się z tą ekspresją, z tą poetyką, z tym głosem – zauważa. Oczywiście jak przyznaje Filip Łobodziński, taka muzyka pojawiała się w Trójce za sprawą Piotra Kaczkowskiego czy Tomasza Beksińskiego. – Ale to były pojedyncze przypadki – konstatuje Filip Łobodziński, który przed laty, jako dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia, siedział biurko w biurko z Piotrem Kaczkowskim.

We Wrocławiu w dniach 15-24 marca 2024 roku odbył się 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Tegoroczna edycja festiwalu łączy klasyczne występy twórców piosenki aktorskiej oraz nowe brzmienia tego gatunku. W programie znajdują się zarówno polskie, jak i zagraniczne produkcje, które wyznaczają nowatorskie trendy w teatrze i muzyce. Trójka jest patronem tegorocznego PPA. 

Posłuchaj

51:23
44. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu pod patronatem Programu 3 Polskiego Radia. Nie tylko Bob Dylan (W antrakcie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W audycji ponadto goście

  • Ben Caplan - muzyczny bard i poeta o polskich korzeniach;
  • Gość specjalny PPA: Ralph Kamiński 

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzą: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 23.03.2024
Godziny emisji: 15.08

gs/mo


Polecane