Novika – nieustające wzruszenie płytą sprzed 30 lat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Novika – nieustające wzruszenie płytą sprzed 30 lat
Novika wciąż jest poruszona albumem "Dummy" grupy Portishead.Foto: Karolina Wydryszek

– Mimo upływu lat wciąż kręci mi się łezka w oku i jestem bardzo poruszona i wzruszona – tak swoje wrażenia za słuchania albumu "Dummy" zespołu Portishead opisuje Novika. Wokalistka gościła we wtorkowym wydaniu audycji "Pól perfekcyjnej płyty".

Tricky, Massive Attack, Portishead – ta trójka wykonawców rodem z angielskiego Bristolu uznawana jest za najważniejszych przedstawicieli trip hopu, czyli gatunku muzycznego, który święcił triumfy w latach 90. XX wieku. Novika ceni wszystkich wyżej wymienionych artystów, jednak przygotowując swój wybór do audycji "Pół perfekcyjnej płyty", zdecydowała się na album ostatniego z nich.

– Dla mnie jednak liczy się przede wszystkim melodia i uważam, że wśród tych trzech projektów w Portishead melodii jest najwięcej. I to takiej melodii, która powoduje, że mimo upływu lat są takie momenty, kiedy kręci mi się łezka w oku i jestem po prostu bardzo, bardzo poruszona i wzruszona. A to jest chyba najważniejsze w odbiorze muzyki – mówiła wokalistka.

"Znam prawie każdy dźwięk"

Wydany 22 sierpnia 1994 roku album "Dummy" był pierwszym w dorobku formacji Portishead. Promowały go trzy single: "Numb", "Sour Times" i "Glory Box". Jednak Novika nie skupiała się szczególnie na tych właśnie utworach. – To płyta z czasów, kiedy płyt słuchało się od początku do końca po ileś tam razy. Ja znam tam prawie każdy dźwięk – zapewniała gościni audycji.

Novika pokusiła się też o zdefiniowanie triphopowego brzmienia. – Jest nostalgiczne, bardzo senne. To wszystko ma być takie "zadymione" i troszeczkę ospałe, ale nie nudne. To na pewno nie jest tzw. muzyka do windy – stwierdziła wokalistka.

Posłuchaj

39:17
Novika i płyta "Dummy" Portishead (Pół perfekcyjnej płyty/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuły audycji: Pół perfekcyjnej płyty
Prowadzący: Michał Kowarski
Gość: Novika
Data emisji: 12.03.2024
Godzina emisji: 19.11

kc/wmkor

Polecane