"Pół perfekcyjnej płyty" Agnieszki Szydłowskiej: The Rapture i "Echoes", czyli album-opowieść
2024-03-04, 20:03 | aktualizacja 2024-03-06, 18:03
– Ten album bardzo pięknie opowiada o czymś, o czym nie myślimy włączając muzykę: o czasie, w którym powstał – tymi słowami Agnieszka Szydłowska, Dyrektorka – Redaktorka Naczelna Programu 3 Polskiego Radia opisała płytę "Echoes" amerykańskiego zespołu The Rapture. Wydawnictwem z 2003 roku zainaugurowaliśmy powrót na antenę Trójki cyklu "Pół perfekcyjnej płyty".
- Gościnią cyklu "Pół perfekcyjnej płyty" była Agnieszka Szydłowska,
- Dyrektorka – Redaktorka Naczelna radiowej Trójki zaprezentowała w audycji pierwsze sześć utworów z płyty "Echoes" amerykańskiego zespołu The Rapture.
Dlaczego "Echoes"? Agnieszka Szydłowska wyjaśnia, że album jest m.in. szansą na ciekawą radiową opowieść. – Ta płyta jest albumem, który z jednej strony jest szansą na opowieść o świecie, z którego pochodzi; z drugiej strony kumuluje w sobie wszystkie moje ukochane wątki – od disco, przez house, po punk rock i gitarowe granie. Jest to też album, z którego wielokrotnie korzystałam podczas audycji w radiowej Trójce – uzasadnia gościni audycji.
Prezentowany w pierwszej odsłonie powracającego cyklu album to debiutancka płyta The Rapture, wydana przez wytwórnię DFA. Od strony producenckiej za krążek odpowiadają Tim Goldsworthy i znany z LCD Soundsystem James Murphy. The Rapture nagrali płytę w składzie: Luke Jenner, Gabriel Andruzzi, Vito Roccoforte i Matt Safer. Już wcześniej muzycy wydali dwa single, w tym "House of Jealous Lovers", który stał się przebojem.
Trudne wejście w nowy wiek
– To jest taka sytuacja, w której z jednej strony oni wiedzą, że czeka ich jakaś kariera, ale z drugiej strony przeżyli bardzo mocno, jak wiele osób w tamtym czasie, przejście z XX do XXI wieku – zaznacza Dyrektorka – Redaktorka Naczelna radiowej Trójki. – Przeżyli ten strach i stres, który kultura popularna promowała: od jakiejś milenijnej pluskwy, przez tysiące innych zagrożeń po komputery, które miały stanąć w miejscu. Ale przede wszystkim są z Nowego Jorku, więc przeżyli swój koniec świata 11 września.
Źródło: The Rapture – temat/YouTube
Błazeńska zabawa lekiem na trudy świata
Dekadenckie nastroje końca wieku i tragizm sytuacji, która wiązała się z zamachami na World Trade Center. Do tego przynależność do sceny niezależnej i poczucie bezradności, która szczególnie mocno dotyka artystów w trudnych momentach historycznych – te czynniki składają się na kompozycje łączące elektronikę z punkiem i dźwiękami disco. – Istnieją takie momenty w naszej historii, kiedy potrzebujemy bycia razem i być może błazeńskiej zabawy tylko dlatego, że otaczająca nas rzeczywistość jest nadmiernie przygniatająca. Ten album właśnie z takich emocji się urodził – komentuje rozmówczyni Michała Kowarskiego.
Posłuchaj
***
Pokolenia naszych słuchaczy wychowywały się na autorskich audycjach muzycznych, które nie tylko przedstawiały nowości, ale też w czasach przemian, otwarcia granic i nieograniczonego dostępu do muzyki pomagały odnaleźć w gąszczu propozycji to, czego nie wolno przegapić. Obecnie słyszymy, że liczą się przede wszystkim single, a mało kto interesuje się całymi płytami jako przemyślaną propozycją artystyczną. Dlatego z naturalną dla nas przekorą, i dlatego że kochamy słuchać płyt, postanowiliśmy robić to z naszymi słuchaczami w wieczory od poniedziałku do czwartku o godzinie 19.
"Pół perfekcyjnej płyty" to audycja, która nadawana była na antenie Trójki od stycznia do grudnia 2000 roku. Dziennikarze redakcji muzycznej – między innymi: Marek Niedźwiecki, Paweł Kostrzewa, Barbara Podmiotko, Wojciech Mann, Jan Chojnacki – pod wodzą Piotra Kaczkowskiego przedstawili w sumie 194 albumy. A dokładnie ich połówki, bo pomysł polegał na prezentacji wybranej części albumu w połączeniu z opowieścią o muzyce i tworzących ją artystach. W marcu 2000 roku nasi radiowi przodkowie przedstawili między innymi "Posłuchaj to do ciebie" Kultu, "The Colour of Spring" Talk Talk, "Brygadę Kryzys" Brygady Kryzys, "Rumours" Fleetwood Mac i album "Metallica" Metalliki.
W marcu 2024 postanowiliśmy raz jeszcze sprawdzić, jakie płyty mogą uchodzić za perfekcyjne. A perfekcyjna płyta to coś więcej niż zbiór piosenek. To przemyślana całość, precyzyjnie ułożona opowieść, która zyskuje, gdy słucha się jej od początku do końca. Czasami setki razy. W 2024 roku gospodarzem pasma jest Michał Kowarski, który w 2000 roku miał… pięć lat! Do udziału w programie zaprosił obecnych i byłych dziennikarzy Trójki, artystów, melomanów. Jakie płyty uznali za ważne i dlaczego? O tym przekonamy się od poniedziałku do czwartku po godzinie 19. Mamy przed sobą 16 płytowych wieczorów. A to oznacza, że Trójkowy licznik tym razem zatrzyma się na 210 płytach w historii tej audycji. Być może ktoś kiedyś dopisze ciąg dalszy tej opowieści.
***
Tytuły audycji: Pół perfekcyjnej płyty
Prowadzący: Michał Kowarski
Gość: Agnieszka Szydłowska
Data emisji: 4.03.2024
Godzina emisji: 19.07
qch/kul