"Mieć serce po stronie dzieci" – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Mieć serce po stronie dzieci" – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
Coraz częściej słyszymy o tym, że młodzi ludzie nie potrafią sobie poradzić w sytuacji kryzysowej. Jak można im pomóc, gdy grunt usuwa im się spod stóp? Telefon 116 111 działa siedem dni w tygodniu, jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny. W telefonie zaufania pracują specjaliści: psycholodzy i pedagodzy – konsultantki i konsultanciFoto: Shutterstock

Telefon 116 111 działa siedem dni w tygodniu, jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny. W telefonie zaufania pracują specjaliści: psycholodzy i pedagodzy – konsultantki i konsultanci. Osoby profesjonalnie przygotowane do świadczenia pomocy psychologicznej przez telefon oraz online. O tym, jak on działa i kto może zwrócić się po pomoc, opowiedziała w Trójce Marta Skierkowska, wiceprezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

  • Czynników osłabiających odporność psychiczną dzieci jest wiele: niepewność czasów, w których żyjemy, presja mediów elektronicznych, tempo życia rodziców czy wreszcie przemoc rówieśnicza.
  • Coraz częściej mówi się o próbach samobójczych i samobójstwach wśród dzieci i młodzieży. W roku 2023 aż 2139 osób poniżej 18. roku życia próbowało odebrać sobie życie. W 146 przypadkach zakończyło się to tragicznie.
  • Bardzo ważna jest prewencja, działanie "przed" – może zapobiec kryzysom nawet w 70. proc. przypadków.

Dane są alarmujące, tylko w roku 2023 aż 2139 osób poniżej 18. roku życia próbowało odebrać sobie życie. W 146 przypadkach zakończyło się to tragicznie. Bardzo ważna jest prewencja, działanie "przed" – może zapobiec kryzysom nawet w 70 proc. przypadków.

Życzliwy dorosły

Coraz częściej słyszymy o tym, że młodzi ludzie nie potrafią sobie poradzić w stacji kryzysowej. Jak można im pomóc, gdy grunt usuwa im się spod stóp? 

– Ten telefon to życzliwy dorosły, osoba, która stwarza przestrzeń, żeby mówić o trudnościach i wspólnie szukać rozwiązań. Na ten głos można liczyć 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. To konsultanci, którzy mają serce po stronie dzieci i są gotowi posłuchać każdego dziecka, które dzwoni z problemem. Każda ze spraw, z którą dzwonią do nas młodzi ludzie, jest dla nas ważna i bardzo istotna. Nie bagatelizujemy tych głosów i nie wartościujemy problemów, zarzucając niektórym, że są błahe – mówiła w Trójce Marta Skierkowska, wiceprezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. – Robimy to, by wspólnie szukać tego, co może być dalej. Chcemy wiedzieć, co zatrzymuje tych młodych ludzi, co ich niepokoi i jakie rozwiązania są dla nich możliwe – dodała. 

Najczęściej czytane

"Mieć serce po stronie dzieci"

– Ważne są zaangażowanie, uważność po stronie dzieci i ustawienie ich w pozycji, w której ich słuchamy i rzucamy na nie światło. Chcemy oświetlać ich drogę, ale też dostrzegać najmłodszych i zauważyć ich zdanie, wyrażane na różny temat. Chcemy widzieć też potrzeby i trudności, z którymi się mierzą. Serce powinno być jak latarnia, która oświetla dziecko, pozwala je dostrzec i zaistnieć mu w tym szarym świecie – mówiła Marta Skierkowska.

Posłuchaj

48:14
"Mieć serce po stornie dzieci" - telefon zaufania 116 111 (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży/ DajemyDzieciomSile

"116 111" - nowa audycja w Trójce 

Trójka przygotowała nowy cykl pt. "116 111". Tytuł jest oczywiście numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, który od 15 lat prowadzi fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży są w centrum naszych zainteresowań.

>>> "116 111" w Trójce - audycja, która daje dzieciom siłę! <<<

Katarzyna Stoparczyk – autorka "Zagadkowej niedzieli" – na potrzeby nowego cyklu spotkała się w radiowym studiu z młodzieżą oraz  konsultantami i konsultantkami na co dzień odbierającymi zgłoszenia od dzieci i młodzieży. Powstał ważny i mądry program. Z jednej strony posłuchamy o problemach, z którymi stykają się najmłodsi i nastolatkowie, a z drugiej – zapewnimy merytoryczne wsparcie dorosłym opiekunom, którzy często nie wiedzą, jak reagować na kryzysy, których doświadczają ich dzieci.

W naszej radiowej formule w żaden sposób nie naruszamy zaufania, jakim dzwoniący obdarzają twórców telefonu zaufania. Wszystkie rozmowy wykorzystane w programie zostały nagrane w radiowym studiu i nawiązują do problemów, z którymi na co dzień dzwonią użytkownicy 116 111 – nie są rejestracją autentycznych połączeń.

Do wysłuchania audycji "116 111" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 16.50 w radiowej Trójce.


Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że do 2030 r. depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. W Polsce w ostatnich prawie 10 latach o 59 proc. wzrosła sprzedaż leków przeciwdepresyjnych.

*** POMOC OSOBOM W KRYZYSIE ***

116 111 <- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która bezpłatnie pomaga dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy. Telefon jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny.

116 123 <- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez siedem dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00.

800 108 108 <- Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00.

800 121 212 <- Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży rzecznika praw dziecka, czynny całą dobę przez siedem dni w tygodniu.

22 635 09 54 <- Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00.

*** 

W "Zagadkowej niedzieli" gościła także Magdalena Kłos-Podsiadło, miłośniczka i wydawczyni dobrych książek. Opowiadała o Małym Koneserze, czyli Wielkim Święcie Książki, o najwspanialszych, najdziwniejszych i najbardziej spektakularnych książkach, jakie trzymała w swoich dłoniach, i o tym, jak mądra książka uczy żyć.

Posłuchaj

51:15
Magdalena Kłos-Podsiadło gościnią audycji "Zagadkowa niedziela" - 10 marca 2024 roku (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 10.03.2024
Godziny emisji: 8.07, 9.06

IAR/PAP/zch/kormp

Polecane