Wsparcie dla dzieci i młodzieży. Gdzie można uzyskać pomoc?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wsparcie dla dzieci i młodzieży. Gdzie można uzyskać pomoc?
Dzieci i młodzież do 18 roku życia mogą szukać pomocy pod numerem 116 111. Telefon Zaufania działa bezpłatnie, całodobowo, przez 7 dni w tygodniuFoto: DimaBerlin/Shutterstock

- Można dawać dzieciom siłę na wiele sposobów. Przede wszystkim można dzieci słuchać, szanować, pytać o opinię w ważnych dla dzieci sprawach i pomagać im wtedy, kiedy mają trudno i chcą porozmawiać. Ale przede wszystkim powinniśmy dzieci kochać - zaznacza Renata Szredzińska, prezeska zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

  • - Warto nie być samemu ze swoimi problemami - radzi Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
  • Dzieci i młodzież do 18 roku życia mogą szukać pomocy m.in. dzwoniąc na Telefon Zaufania (116 111).

Telefon Zaufania - pomoc dla każdego dziecka

Są wśród nas dzieci, które nie radzą sobie ze swoimi problemami. Niestety, nie każde z nich może porozmawiać o tym z rodzicem lub opiekunem. Kiedy dziecko lub nastolatek do 18 roku życia znajdzie się w tej sytuacji, może uzyskać pomoc dzwoniąc na Telefon Zaufania (116 111). Telefon jest anonimowy i bezpłatny, działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

- Tam każde dziecko, które chce o czymkolwiek porozmawiać, znajdzie życzliwego dorosłego, który go wysłucha - zapewnia Renata Szredzińska. - Każdy temat jest dla nas ważny. Są dzieci, które dzwonią ze sprawami, które są częścią dzieciństwa: bo pokłócili się z koleżanką lub kolegą, po raz pierwszy się zakochali, albo po raz pierwszy mają złamane serce. Ale dzwonią też dzieci z dramatycznymi historiami: nie dogadują się z rodzicami, jest trudno w domu, albo zostali skrzywdzeni przez koleżanki lub kolegów w szkole bądź doznali przemocy. Spektrum tematów jest bardzo duże.

Telefon Zaufania - każdy zostanie wysłuchany

Prezeska zarządu Fundacji podkreśla, że każde dziecko, niezależnie od problemu, zostanie wysłuchane. - Każdego wysłuchamy z szacunkiem. Będziemy wspólnie z dzieckiem zastanawiać się, co zrobić. To nie jest telefon, gdzie my, jako dorośli, z góry wiemy, co najlepiej zrobić. To dziecko jest ekspertem w swojej sytuacji. My tylko tak prowadzimy rozmowę, żeby zobaczyć, co w tej sytuacji jest możliwe - radzi gość radiowej Trójki.

- Warto nie być samemu ze swoimi problemami. Jak się nimi z kimś podzielimy, to one się dzielą na pół, przestają być takie poważne. Zaczynamy widzieć, że coś można zrobić - mówi Renata Szredzińska.

Najczęściej czytane:

Liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży w 2023 roku Liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży w 2023 roku

Bezpieczeństwo w internecie

Internet staje się coraz bardziej powszechny. Wraz z tym coraz łatwiejszy dostęp mają do niego najmłodsi. Nie wszystkie treści są jednak skierowane do nich. W internecie na najmłodszych czyhają też różne niebezpieczeństwa. Kiedy poznać, że dziecko powinno ograniczyć korzystanie z sieci? - Jak się zorientuje, że przegapił obiad lub kolację, albo nie porozmawiał dziś z rodzicami. To już powinna być wskazówka - wyjaśnia gość "Zagadkowej niedzieli" i dodaje, że niestety dzieci potrafią w internecie również dokuczać swoim rówieśnikom. - To, co kiedyś było domeną tylko i wyłącznie na przerwach w szkole i na podwórku, teraz jest 24 godziny na dobę w internecie.

- Tych zagrożeń jest dużo, ale oczywiście jest też dużo dobrych rzeczy. Nie chcemy rysować internetu w czarnych barwach, bo może on przynieść dużo ciekawych i rozwijających informacji - podkreśla Renata Szredzińska. - Ważne jest, by znaleźć równowagę. W Fundacji uczymy dzieci jak korzystać z tego, co dobre, a jednocześnie unikać zagrożeń - dodaje.

Posłuchaj

52:29
Wsparcie dla dzieci i młodzieży. Gdzie można uzyskać pomoc? (Trójka/Zagadkowa niedziela)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (Fundacja "Dajemy dzieciom siłę") – 116 111, telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która bezpłatnie pomaga dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy. Telefon jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny.

  • 116 123 <- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00 
  • 800 108 108 <- Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00
  • 800 121 212 <- Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
  • 22 635 09 54 <- Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Renata Szredzińska (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę)
Data emisji: 11.02.2024
Godziny emisji: 9.06

qch

Polecane