Rośnie liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Dramatyczne dane

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 

Według najnowszych danych pochodzących z wojewódzkich komend policji dramatycznie rośnie liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. W aż ośmiu województwach zanotowano wzrost w stosunku do poprzedniego roku.

Kryzys samobójczy wśród dzieci i młodzieży rośnie/YouTube Trójka Program 3 Polskiego Radia

  • W roku 2023 aż 2139 osób poniżej 18. roku życia próbowało odebrać sobie życie. W 146. przypadkach zakończyło się to tragicznie.
  • Bardzo ważna jest prewencja, działanie "przed"  może zapobiec kryzysom nawet w 70. proc. przypadków.
  • To drugi rok z rzędu, kiedy statystyki prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży przekroczyły tę trudną i tragiczną liczbę 2 tys. przypadków – mówi Paulina Filipowicz, psycholożka z Fundacji GrowSPACE.

Lata zaniedbań, lata na odbudowę

– Te dane pokazują, że przez ten rok tak naprawdę niewiele się zmieniło. Jako specjaliści jesteśmy świadomi tego, że są to efekty lat zaniedbań, potrzebujemy więc też lat, aby odbudować ten system, by te liczby zaczęły spadać. Nie spodziewaliśmy się więc spektakularnych zmian – komentuje Paulina Filipowicz, psycholożka z Fundacji GrowSPACE. – Trzeba jednak podkreślić, że jest to drugi rok z rzędu, kiedy statystyki prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży przekroczyły tę trudną i tragiczną liczbę 2 tys. przypadków – wskazuje.

– Tak naprawdę, niezależnie od tego, jaka byłaby ta liczba, musimy pamiętać, że za każdą cyferką stoi czyjeś życie. Życie młodego człowieka – dodaje.


Liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży w roku 2023 Liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży w 2023 roku 

Trudności w relacjach, izolacja

W kryzysach suicydalnych trudno mówić o jednej przyczynie: zwykle jest cała grupa powodów, które prowadzą do tego, że młody człowiek znajduje się w kryzysie. Wśród głównych przyczyn eksperci wymieniają trudności w relacjach międzyludzkich, zarówno tych w domu, z rodzicami, jak i w grupie rówieśniczej. – Kwestia relacji szkolnych, rówieśniczych jest kluczowa. Młody człowiek żyje w społeczności szkolnej na co dzień, to jest jego środowisko: jeśli tam nie czuje się bezpieczny, w jakikolwiek sposób czuje się zagrożony, to na pewno trudno mu poradzić sobie w codzienności – tłumaczy rozmówczyni Piotra Łodeja.

Wśród przyczyn zachowań samobójczych wymienia się także izolację. Rozumianą w sposób fizyczny, kiedy w czasie pandemii osoby zamknięte w domach nie miały kontaktu ze światem zewnętrznym, ze swoimi rówieśnikami, ale także izolację relacyjną. W tym drugim przypadku chodzi o poczucie samotności w wielkim świecie.


Próby samobójcze dzieci i młodzieży w 2023 roku zakończone śmiercią Próby samobójcze dzieci i młodzieży w 2023 roku zakończone śmiercią

Syndrom podłego świata

Psychologowie coraz częściej mówią także o zjawisku nazywanym "syndromem podłego świata". – To kwestia postrzegania świata poprzez ciągły dostęp do trudnych informacji. Kiedy przyjrzymy się młodemu człowiekowi, to on wciąż jest bombardowany w telewizji, ale głównie w mediach społecznościowych jak Instagram czy TikTok, różnymi newsami, które bardzo często są tragiczne, trudne do udźwignięcia – wyjaśnia Trójkowa gościni. – Brak nadziei, poczucie beznadziei również mogą się przyczyniać do rozwoju kryzysów psychicznych – stwierdza.

Przeczytaj także

Jak pomóc młodym ludziom

Specjaliści uważają, że podstawą jest prewencja, działanie "przed" – może zapobiec kryzysom nawet w 70. proc. przypadków. – Kiedy mówimy o 3 mld zł na psychiatrię dziecięcą, to jest oczywiście bardzo dobry krok w bardzo dobrą stronę i może przynieść dużo dobrego. Przekaz medialny dotyczy zazwyczaj miejsc w szpitalach psychiatrycznych, na oddziałach, i to też jest ważne. Musimy jednak pamiętać, że to jest ostatni etap: tu trafiają osoby w ciężkim stanie w kryzysie samobójczym. I możemy sobie wyobrazić, że dużo wcześniej – miesiące, a może nawet lata – zaczął się ten kryzys. I można wychwycić te objawy – wskazuje Paulina Filipowicz. I wymienia możliwe i potrzebne elementy takich działań prewencyjnych: pomoc środowiskowa, ośrodki interwencji kryzysowej, psycholog w szkole (tych wciąż w Polsce brakuje), a nawet psychoedukacja w szkole, aby dzieci i młodzież wiedziały, jak sobie poradzić, kiedy dostrzegają niepokojące symptomy u siebie lub rówieśników.

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (Fundacja "Dajemy dzieciom siłę") – 116 111, telefon zaufania dla dzieci i młodzieży od 14 lat prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która bezpłatnie pomaga dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy. Telefon jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny.

116 123 <- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00
800 108 108 <- Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00
800 121 212 <- Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
22 635 09 54 <- Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00


Posłuchaj

10:07
Dramatyczne dane dotyczące prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 ***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Paulina Filipowicz (psycholożka, Fundacja GrowSPACE)
Data emisji: 23.01.2024
Godzina emisji: 17.28

pr

kor-mp

Polecane