WaluśKraksaKryzys: "Sound & Color" Alabama Shakes to 100 procent muzyki w muzyce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
WaluśKraksaKryzys: "Sound & Color" Alabama Shakes to 100 procent muzyki w muzyce
WaluśKraksaKryzysFoto: PAP/Marcin Bielecki

W pierwszym wydaniu "Pół perfekcyjnej płyty", Dyrektorka – Redaktorka Naczelna Programu 3 Polskiego Radia Agnieszka Szydłowska przedstawiła swoją propozycję perfekcyjnego wydawnictwa muzycznego. W drugim zrobił to muzyk WaluśKraksaKryzys, czyli Walenty Krasicki. I wybrał album grupy Alabama Shakes "Sound & Color". Dlaczego?

– Dla mnie ta płyta jest kwintesencją muzykowania. Jest bardzo organiczna, słyszę na niej świetnych instrumentalistów, którzy swoją emocjonalność stawiają przed umiejętnościami. Czyli nie robią sztuki dla sztuki, nie chcą startować w wyścigu "kto szybciej, kto bardziej efektownie", tylko – efektywnie. Przepiękne emocje płyną z tej płyty, ona przepięknie brzmi – tłumaczył muzyk w rozmowie z prowadzącym audycję Michałem Kowarskim. – Jeżeli rozmawiamy o muzyce, która nie ma być towarzysząca i nie ma być podkładem pod reklamę, to właśnie tym jest dla mnie ta płyta i zespół Alabama Shakes – wskazał.

Alabama Shakes – 01 Sound & Color/YouTube My Library


– Wydaje mi się, że ta płyta ma swoją tożsamość. Kiedy patrzę na występy tej grupy na żywo i widzę liderkę, Brittany Howard która ma wytatuowane kontury stanu Alabama  to jeszcze bardziej czuję, że to jest 100 procent muzyki w muzyce. I definicja bycia artystą, a nie celebrytą – dodał.

WaluśKraksaKryzys wskazał perfekcyjną płytę | #PółPerfekcyjnejPłyty w Trójce/YouTube Trójka Program 3 Polskiego Radia


Posłuchaj

44:51
WaluśKraksaKryzys: „Sound & Color” Alabama Shakes (Pół perfekcyjnej płyty/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Pokolenia naszych słuchaczy wychowywały się na autorskich audycjach muzycznych, które nie tylko przedstawiały nowości, ale też w czasach przemian, otwarcia granic i nieograniczonego dostępu do muzyki pomagały odnaleźć w gąszczu propozycji to, czego nie wolno przegapić. Obecnie słyszymy, że liczą się przede wszystkim single, a mało kto interesuje się całymi płytami jako przemyślaną propozycją artystyczną. Dlatego z naturalną dla nas przekorą, i dlatego że kochamy słuchać płyt, postanowiliśmy robić to z naszymi słuchaczami w wieczory od poniedziałku do czwartku o godzinie 19.

"Pół perfekcyjnej płyty" to audycja, która nadawana była na antenie Trójki od stycznia do grudnia 2000 roku. Dziennikarze redakcji muzycznej – między innymi: Marek Niedźwiecki, Paweł Kostrzewa, Barbara Podmiotko, Wojciech Mann, Jan Chojnacki – pod wodzą Piotra Kaczkowskiego przedstawili w sumie 194 albumy. A dokładnie ich połówki, bo pomysł polegał na prezentacji wybranej części albumu w połączeniu z opowieścią o muzyce i tworzących ją artystach. W marcu 2000 roku nasi radiowi przodkowie przedstawili między innymi "Posłuchaj to do ciebie" Kultu, "The Colour of Spring" Talk Talk, "Brygadę Kryzys" Brygady Kryzys, "Rumours" Fleetwood Mac i album "Metallica" Metalliki.

W marcu 2024 postanowiliśmy raz jeszcze sprawdzić, jakie płyty mogą uchodzić za perfekcyjne. A perfekcyjna płyta to coś więcej niż zbiór piosenek. To przemyślana całość, precyzyjnie ułożona opowieść, która zyskuje, gdy słucha się jej od początku do końca. Czasami setki razy. W 2024 roku gospodarzem pasma jest Michał Kowarski, który w 2000 roku miał… pięć lat! Do udziału w programie zaprosił obecnych i byłych dziennikarzy Trójki, artystów, melomanów. Jakie płyty uznali za ważne i dlaczego? O tym przekonamy się od poniedziałku do czwartku po godzinie 19. Mamy przed sobą 16 płytowych wieczorów. A to oznacza, że Trójkowy licznik tym razem zatrzyma się na 210 płytach w historii tej audycji. Być może ktoś kiedyś dopisze ciąg dalszy tej opowieści. 

Sprawdź także: 

. 


***

Tytuły audycji: Pół perfekcyjnej płyty
Prowadzący: Michał Kowarski
Gość: WaluśKraksaKryzys
Data emisji: 5.03.2024
Godzina emisji: 19.09

pr/ans

Polecane