Jak radzić sobie z nieprzyjemnymi, drażniącymi zapachami?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak radzić sobie z nieprzyjemnymi, drażniącymi zapachami?
– Odory są zanieczyszczeniem powietrza takim jak inne związki chemiczne czy jak smog powodowany głównie przez cząstki stałe – wyjaśnia dr inż. Radosław BarczakFoto: shutterstock/file404

Mieszkanie w pobliżu zakładów przemysłowych emitujących bardzo silne, nieprzyjemne zapachy stawia wiele lokalnych wspólnot w dramatycznej sytuacji, zwłaszcza że wciąż brak w polskim prawie odpowiednich rozwiązań systemowych. Co możemy zatem zrobić?

  • Nieprzyjemne zapachy. Czy można ich intensywność ocenić obiektywnie?
  • Wpływ drażniących zapachów na obniżenie się komfortu życia i pojawienie się objawów chorobowych?
  • Odór jak smog. Jak możemy walczyć np. z zakładami zanieczyszczającymi powietrze?

Jak zwraca uwagę na samym początku rozmowy, Radosław Nałęcz odór może wydawać się, kwestią dość subiektywną, biorąc pod uwagę różną wrażliwość naszego węchu.  Nie jest jednak tak, że nie można ocenić czy zmierzyć nasilenia bądź szkodliwości drażniących i nieprzyjemnych zapachów. – To jest metoda olfaktometrii dynamicznej, która polega ona na tym, że próbkę gazu śmierdzącego rozcieńcza się gazem czystym – wyjaśnia dr inż. Radosław Barczak z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, stopień rozcieńczenia gazu jest miarą jego nasilenia. 

Jak ocenić wpływ drażniących zapachów na nasze zdrowie?

Jak zauważa gość "Pory na Trójkę" choć odór nie jest sam w sobie czynnikiem chorobotwórczym, jednak może wpływać istotnie na pogarszanie się naszego samopoczucia czy pogarszanie się nastroju, czy depresję. – Są już badania naukowe, które jasno potwierdzają, że obniżenie komfortu życia jest jak najbardziej przez odory powodowane, a symptomy depresyjne są symptomami chorobowymi, więc mogą już choroby powodować. Odory są zanieczyszczeniem powietrza takim jak inne związki chemiczne czy jak smog powodowany głównie przez cząstki stałe – wyjaśnia dr inż. Radosław Barczak. 

Przeczytaj także:

Posłuchaj

7:02
Jak mieszkanie w pobliżu nieprzyjemnych zapachów wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gość "Pory na Trójkę przyznaje, że brak w polskim prawie rozwiązań, które wspierałyby walkę z nieprzyjemnymi czy drażniącymi zapachami, są jednak rozwiązania legislacyjne, które można wykorzystać do dochodzenia swoich praw w takich sytuacjach, choć oczywiście nie jest to proste. – Należałoby zlecić jakąś ekspertyzę na własny niestety koszt i w drodze pewnie z powództwa cywilnego się procesować z takim uciążliwym sąsiadem, ponieważ emisje czy oddziaływania powinny się mieścić w granicy działki – wyjaśnia ekspert. 


PAP Infografika/Maria Samczuk , Adam Ziemienowicz
PAP Infografika/Maria Samczuk , Adam Ziemienowicz

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: dr inż. Radosław Barczak (wydział chemii UW, ekspert ds. odorów)
Data emisji: 26.02.2024
Godziny emisji: 8.10

gs

Polecane