"Zbrodnie Rosji" – aspekty i konteksty agresji na Ukrainę we wrocławskim Centrum Historii "Zajezdnia"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Zbrodnie Rosji" – aspekty i konteksty agresji na Ukrainę we wrocławskim Centrum Historii "Zajezdnia"
Centrum Historii "Zajezdnia" we WrocławiuFoto: mat. prasowe

Zbliża się druga rocznica pełnoskalowej wojny Rosji z Ukrainą. Ale tak naprawdę ta wojna trawa dłużej, o wiele dłużej, bo np. jeśli mówimy o inwazji "zielonych ludzików", to mija już 10 lat. Ale w szerszym aspekcie starania Rosji, by podporządkować sobie Ukrainę, trwają dziesiątki, a nawet setki lat. I o tym właśnie mówi projekt wystawienniczy "Zbrodnie Rosji" w Centrum Historii "Zajezdnia" we Wrocławiu.

  • Na projekt wystawienniczy "Zbrodnie Rosji" we wrocławskim Centrum Historii "Zajezdnia" składają się trzy wystawy: "Obrazy wojny", "Trybunał dla Rosji" oraz "Wielki głód". Wstęp wolny.
  • "Obrazy wojny" są wystawą fotograficzną ukazująca tragedię obecnej wojny. "Trybunał dla Rosji" to wystawa rollupowych grafik wykorzystujących nawiązania do polskich plakatów antybolszewickich z lat 20. XX wieku. "Wielki głód" mówi o tragedii Ukrainy w latach 30. XX wieku, ale pokazuje też szerszy kontekst historyczny tego wydarzenia.

"Obrazy wojny"

Centrum Historii "Zajezdnia" we Wrocławiu to dawna zajezdnia autobusowa, miejsce, gdzie w sierpniu 1980 roku rodziła się wrocławska Solidarność. – To bardzo symptomatyczne, że właśnie tutaj pokazujemy solidarność z innymi, pokazujemy to, że należy pomagać tym wszystkim, którzy są pokrzywdzeni, mają gorzej, są biedni. Na tym polega nasza ogólnoludzka solidarność – mówi Adam Pacześniak, rzecznik prasowy Centrum Historii "Zajezdnia" we Wrocławiu.

Patryk Jaracz jest fotografem, który koncentruje się przede wszystkim na prawach człowieka w krajach Europy Wschodniej. Podczas fotografowania powyborczych protestów na Białorusi został aresztowany przez reżim Łukaszenki i trochę czasu spędził w tamtejszym więzieniu. Od stycznia 2022 roku przebywa w Ukrainie i dokumentuje skutki wojny, skutki zbrodni rosyjskich. "Obrazy wojny" to 22 plansze pokazujące w niezwykle przejmujący sposób tragedię i traumę ludzi dotkniętych tym, co się dzieje w strefie działań wojennych. Wystawa będzie stała w centrum Wrocławia, na ulicy Świdnickiej, do 11 marca. Potem zostanie przeniesiona na plac przed Centrum Historii "Zajezdnia".

"Trybunał dla Rosji"

Ta dość nietypowa wystawa rollupowa prezentowana jest we foyer Centrum Historii "Zajezdnia". Zrealizowana przez Fundację Muzeum Zwycięstwa nad Despotyzmem prezentuje na rollupach plakaty zatytułowane m.in. "Trybunał dla rosyjskich zbrodniarzy wojennych", "Trybunał dla Putina", "Trybunał dla Rosji". – To jest bardzo ciekawe: te wszystkie grafiki w swojej formie, wyrazie artystycznym wykorzystują aluzje do polskich antybolszewickich plakatów z lat 20. XX wieku – tłumaczy Trójkowy gość. – W ten sposób podkreślają fakt, że Rosja jest agresorem od wielu lat i nie tylko w stosunku do nas, do Ukrainy, ale jest zagrożeniem dla tej części Europy – wskazuje.

Przeczytaj także:


"Wielki głód"

Dlaczego właśnie teraz pokazywana jest wystawa poświęcona wielkiemu głodowi na Ukrainie, Hołodomorowi? – Musimy sobie uzmysłowić, że teraz mówimy o "Drugiej rocznicy wojny", ale ona trwa od 10 lat. A w szerszym aspekcie te zmagania Rosji z Ukrainą, aby podporządkować sobie ziemie ukraińskie, trwają stulecia: od XIV wieku Moskwa próbuje sobie podporządkować wszystkie ziemie nad Dnieprem – wyjaśnia rozmówca Tomasza Miary. – I ta wystawa pokazuje jeden z najbardziej traumatycznych przejawów ekspansji Moskwy: intencjonalnie wywołany głód na najżyźniejszych terenach Europy. Zmarło wtedy od 3 do, jak mówią niektóre szacunki, 10,5 mln Ukraińców – dodaje.

– Pokazujemy to w formie instalacji artystycznej: obrazy ukraińskich artystów rozwieszone na płótnach, które mają jeszcze elementy bandażów – opisuje.

Wystawa "Wielki głód" zostanie otwarta 24 lutego.


Posłuchaj

7:52
Trzyczęściowy projekt wystawienniczy "Zbrodnie Rosji" we wrocławskim Centrum Historii „Zajezdnia” (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Adam Pacześniak (rzecznik prasowy Centrum Historii "Zajezdnia" we Wrocławiu)
Data emisji: 20.02.2024
Godzina emisji: 12.16

pr/wmkor

Polecane