"Wojna" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu - ostatni cykl grafik Artura Grottgera

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wojna" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu - ostatni cykl grafik Artura Grottgera
"Pożegnanie = Les adieux" - reprodukcja na pocztówce, po powstaniu styczniowym. Jedna z wcześniejszych grafik artysty.Foto: Biblioteka Narodowa / domena publiczna

"Pójdź ze mną przez padół płaczu. Cykl >>Wojna<< Artura Grottgera". To tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ostatni cykl grafik wykonanych przez tego znakomitego artystę powstał na kilka miesięcy przed śmiercią mistrza.

  • Najbardziej znane cykle Artura Grottgera to "Polonia" (1863), "Lithuania" (1864-1866) oraz "Wojna" (1866-1867).
  • Wystawa "Pójdź ze mną przez padół płaczu. Cykl Wojna Artura Grottgera" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie czynna do 16 czerwca 2024 r.

Uniwersalne, bardziej współczesne ujęcie tematu wojny

Otwarcie wystawy związane jest z dwoma wydarzeniami: ogłoszeniem przez Senat RP roku 2024 Rokiem Romualda Traugutta, ostatniego dyktatora powstania styczniowego, ale i upamiętnieniem samego zrywu, którego 160. rocznicę wybuchu obchodziliśmy przed rokiem. – Warto wspomnieć o tym, że sam cykl "Wojna", w odróżnieniu od  wcześniejszych dzieł Grottgera, które znane były z apoteozowania powstania styczniowego, ma bardziej uniwersalne podejście do tematyki wojny. Bardzo aktualne i adekwatne dla dzisiejszych czasów - wskazuje kuratorka wystawy Natalia Sienkiewicz.

11 prac inspirowanych "Piekłem" Dantego

"Wojna" to 11-częściowy, zamknięty cykl, na które składają się "Prolog", dziewięć prac oraz "Epilog". Same rysunki zostały wykonane na pojedynczych kartonach jedynie za pomocą ciemnej i jasnej kredki.

Główną koncepcją cyklu jest podróż, która odbywa się w umyśle, wyobraźni artysty. Jest jasne, że Grottger inspirował się "Piekłem" Dantego i innymi źródłami, które bazowały na tego typu konceptach.

– Kiedy patrzymy na kolejne epizody "Wojny", pojawia się wrażenie dantejskiej podróży przez zaświaty. A zaczyna się w pracowni, gdzie widzimy postać ukazującej się muzy, Beatrycze, która wzywa twórcę, aby ten podjął wędrówkę – tłumaczy rozmówczyni Tomasza Miary.


Wystawa "Pójdź ze mną przez padół płaczu. Cykl Wojna Artura Grottgera" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie czynna do 16 czerwca 2024 r.

Przeczytaj także


Posłuchaj

5:05
Cykle "Wojna" Artura Grottgera w MN we Wrocławiu
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Natalia Sienkiewicz (kuratorka wystawy "Pójdź ze mną przez padół płaczu. Cykl Wojna Artura Grottgera")
Data emisji: 22.01.2024
Godzina emisji: 14.13

pr/DS

Polecane