Bóle pleców – choroba cywilizacyjna, której trudno uniknąć. Jak zadbać o swój kręgosłup? 

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bóle pleców – choroba cywilizacyjna, której trudno uniknąć. Jak zadbać o swój kręgosłup? 
Bóle kręgosłupa zaliczane są do chorób cywilizacyjnych: każdy z nas miał, ma lub będzie miał zespół bólowy w kręgosłupieFoto: Shutterstock

Siedzący tryb życia sprawia, że dla większości z nas okazjonalne, a nawet regularne bóle pleców stały się niestety czymś naturalnym. Czy można temu przeciwdziałać? Jak prawidłowo odczytywać sygnały, które wysyła nam organizm? Ratunkiem może okazać się spotkanie z fizjoterapeutą.

  • Bóle kręgosłupa zaliczane są do chorób cywilizacyjnych: każdy z nas miał, ma lub będzie miał zespół bólowy w kręgosłupie.
  • Fizjoterapeuta ma wykształcenie, wiedzę i umiejętności, aby zdiagnozować przyczynę bólu kręgosłupa, doradzić, jakie podjąć dalsze działania i jak przeprowadzić terapię.
  • Zespoły bólowe kręgosłupa nie powstają nagle: hodujemy je przez pewien czas – mówi prof. Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmica, szefowa Katedry Fizjoterapii Klinicznej Wydziału Rehabilitacji AWF Warszawa.

Kiedy kręgosłup krzyczy: "Dość!"

Zazwyczaj pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak z naszym organizmem, jest ból. – Ból jest potrzebny: to sygnał, ze coś jest nie tak, że dzieje się coś złego. Czasami nasz organizm mówi: "Dość! Potrzebuję relaksu, odpoczynku, za duże przeciążenie". Wtedy musimy się zastanowić, co złego robimy – mówi prof. Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmica z Krajowej Izby Fizjoterapeutów, szefowa Katedry Fizjoterapii Klinicznej Wydziału Rehabilitacji AWF Warszawa. – Bóle kręgosłupa zaliczane są do chorób cywilizacyjnych: każdy z nas miał, ma lub będzie miał zespół bólowy w kręgosłupie. Najbardziej martwi, że dotyczy to coraz młodszej populacji. Siedzący tryb życia jest najgorszą pozycją, jeśli mówimy o odcinku lędźwiowym kręgosłupa – ostrzega.

– Chciałabym wyraźnie powiedzieć, że nie jest to jednostka chorobowa, która powstaje nagle: my tę chorobę, zespoły bólowe kręgosłupa hodujemy przez pewien okres czasu. I w pewnym momencie kręgosłup krzyczy: "Dość!" – dodaje.

Pomoże fizjoterapeuta

Jak mówi rozmówczyni Radosława Nałęcza w zależności od wieku, od trybu życia, jaki prowadzimy, od rodzaju pracy, najczęściej mamy do czynienia ze schorzeniami odcinka szyjnego i odcinka lędźwiowego. – Ból kręgosłupa może być różnego pochodzenia: okołostawowego, trzonopochodny, dyskopochodny, mięśniopochodny, więzadłopochodny, rdzeniopochodny – wymienia. – Dlatego zawsze polecam skontaktować się z fizjoterapeutą: on ma swoje metody, środki, techniki, testy, za pomocą których może funkcjonalnie ocenić pacjenta, postawić diagnozę, doradzić. Fizjoterapeuta podchodzi indywidualnie do każdego pacjenta i może przeprowadzić terapię, biorąc pod uwagę inne schorzenia, ale również osobowość i tryb życia – tłumaczy.

Przeczytaj także:


Siłownia wg instrukcji

Wydawałoby się, że pomocą, lekiem na bóle kręgosłupa może być ruch, zajęcia sportowe, siłownia. Okazuje się, że owszem, ale nie jest to takie proste, gdyż nie każde ćwiczenie przy danym schorzeniu jest wskazane. – Fizjoterapeuta wie, na czym ten ból polega, zna anatomię człowieka i przede wszystkim jego biomechanikę. Jednak na siłowni nie zawsze są zatrudnieni fizjoterapeuci, a pacjenci nie zawsze wiedzą, w jakich pozycjach najlepiej wykonywać dane ćwiczenia, w jakich pozycjach bezpiecznie można dane zespoły mięśniowe wzmacniać – wskazuje. I dlatego radzi, aby przed wizytą na siłowni skonsultować się z fizjoterapeutą, który wszystko wytłumaczy i poinstruuje, jakie ćwiczenia i w jaki sposób wykonywać.

– Nie mamy edukacji w tym kierunku: gdybyśmy wiedzieli, jak się zachowywać, jak chodzić, jak dźwigać, jak siedzieć, jak odpoczywać, jakie formy aktywności fizycznej uprawiać, to na pewno byłoby mniej osób, które mają bóle kręgosłupa – podsumowuje prof. Brzuszkiewicz-Kuźmica.


Posłuchaj

10:41
Problemy z kręgosłupem to choroba cywilizacyjna (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: prof. Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmica (Krajowa Izba Fizjoterapeutów, szefowa Katedry Fizjoterapii Klinicznej Wydziału Rehabilitacji AWF Warszawa)
Data emisji: 15.02.2024
Godziny emisji: 8.11, 8.22

pr

wmkor

Polecane