Pokolenie trzech krzeseł. Zgubne skutki długotrwałego siedzenia
2020-09-29, 12:09 | aktualizacja 2020-10-03, 21:10
Jak pokazują najnowsze badania, siedzenie może być równie groźne, co palenie papierosów.
Jesteśmy tzw. "pokoleniem trzech krzeseł". Siedzimy w pracy, w drodze do niej i w domu. Ci, którzy w dobie pandemii pracują zdalnie, często trzy krzesła zamieniają na jedno, a ich aktywność fizyczna staje się minimalna. Jakie są tego skutki?
– Doświadczamy bólów, napięć w całym ciele, lub jego odcinkach. Siedząca pozycja zaburza przepływ krwi, powoduje niedotlenienia narządów. Kiedy mamy nieodpowiednią ilość tlenu w mózgu, spada nasza koncentracja i jakość myślenia – mówi Justyna Jakubczyk, autorka bloga "Tancerka w biznesie".
Posłuchaj
To właśnie dlatego, pani Justyna stworzyła kampanię "Odklej się od krzesła". – Warto wstać od biurka i robić sobie przerwy co 10-15 minutach. Kiedyś mówiono nam, że można to robić co 45-60 minut, ale mieliśmy wtedy więcej ruchu na co dzień. Proponuje minutowe, dwuminutowe aktywności, które możemy robić mniej więcej co kwadrans, by odświeżyć ciało i umysł i nabrać energii.
ZDROWY KRĘGOSŁUP ZA BIURKIEM/Youtube - Fizjomed
– Jedni robią pompki, przysiady, podskoki. Ja proponuję aktywności a'la taneczne: wstajemy od biurka, odrywamy się od krzesła, uginamy kolana, rozkręcamy biodra, robimy nimi kilka ósemek. Następnie rozluźniamy klatkę piersiową, ramiona, ruszamy nimi i bierzemy kilka oddechów. Zachęcam do tego, by zadbać o redukcję czasu siedzenia. Ustawmy budzik na 30 minut i w tym czasie stójmy, pracując przy meblu dostosowanym do tego, by nasze ciało było w tym czasie prawidłowo ustawione – tłumaczy pani Justyna.
***
Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Agnieszka Furtak-Bilnik i Piotr Majewski
Autor materiału reporterskiego: Jakub Jamrozek
Data emisji: 29.09.2020
Godzina emisji: 11.17
ml/kr