Gry mobline - sposób na relaks i dodatkowe obciążenie dla mózgu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gry mobline - sposób na relaks i dodatkowe obciążenie dla mózgu
Gry mobilne mogą pomóc w wypoczynku, ale są jednocześnie dodatkowym obciążeniem dla mózguFoto: Farknot Architect/Shutterstock

W wolnej chwili często sięgamy po smartfon, aby spędzić czas przy ulubionej grze. Polegające na wykonywaniu prostych czynności produkcje mogą pomóc w relaksie. Badania wskazują jednak, że "odmóżdżacze" nie wietrzą, a dodatkowo dociążają nasz umysł. Dlatego ważne jest, by zadbać o swoją cyfrową higienę.

  • Jak zrelaksować się w wolnej chwili? Niejedna osoba sięgnie wówczas po grę na smartfonie.
  • Potencjalny odmóżdżacz może dodatkowo obciążyć nasz mózg. Warto więc ograniczyć czas, jaki przeznaczamy na cyfrową rozrywkę.

Szczególny wzrost zainteresowania grami na telefon wystąpił na początku pandemii COVID-19. Według raportu przygotowanego wówczas przez AdColony, w okresie od 3 marca do 3 maja 2020 roku wzrosła liczba użytkowników, który zaczęli pobierać gry na smartfony. Zrobiło tak wtedy aż 9 milionów Polaków.

- Uważamy bardzo często, że takie gry nas odmóżdżają i relaksują. Ale tak nie jest - podkreśla Maciej Dębski, prezes Fundacji "Dbam o mój zasięg". - To jest ciągłe pchanie nowych informacji do mózgu. Możemy powiedzieć, że osoby ciągle korzystające z takich gier czują syndrom przeładowania informacją.

Najczęściej czytane:

Gry mobilne - jak twórcy zachęcają do grania?

Aby więc nie przeładować mózgu, warto ograniczać oddawanie się rozgrywce na telefonie. Nie jest to jednak łatwe, a producenci gier mają swoje sposoby na przykucie nas do ekranu. - Gry mają bardzo silny potencjał uzależnieniowy, podobnie jak media społecznościowe - wyjaśnia Magdalena Bigaj, prezeska Fundacji "Instytut Cyfrowego Obywatelstwa". - My tego świadomie nie rejestrujemy, ale czujemy dzięki temu przyjemność grania. To na przykład łatwość zdobywania nagród - dodaje ekspertka.

Jak oderwać się od cyfrowego świata? Rozwiązaniem może być... nuda

Jak tłumaczy Magdalena Bigaj, jednym ze sposobów na zadbanie o swoją higienę cyfrową może być zamyślenie się. Wystarczy, że na przykład schowamy telefon do kieszeni i pozwolimy przetwarzać mózgowi to, czego doświadczamy. - Nuda jest bardzo potrzebna, na przykład dla kreatywności. To nicnierobienie wbrew pozorom jest takim balsamem dla mózgu, który dziś jest umęczony graniem, scrollowaniem, wchodzeniem w interakcję i porównywaniem się do innych - podpowiada rozmówczyni Józefa Niewiarowskiego.


Posłuchaj

4:05
Gry mobilne - sposób na zabicie czasu i dodatkowe obciążenie dla mózgu (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 31.01.2024
Godzina emisji: 8.14

qch/wmkor

Polecane