Arcypolski "Kos". Paweł Maślona o swoim najnowszym filmie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Arcypolski "Kos". Paweł Maślona o swoim najnowszym filmie
Paweł Maślona otrzymał za film "Kos" Paszport Polityki.Foto: PAP/Paweł Supernak

– Ten film jest arcypolski. Myślę, że nikt na świecie nie zrozumie go na takim poziomie jak my – tak o filmie "Kos" mówi jego reżyser Paweł Maślona.

  • "Kos" to największy triumfator ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni. Poza Złotymi Lwami przyznano mu także wyróżnienia m.in. dla reżysera castingu (Klaudia Lebik), za montaż (Piotr Kmiecik), charakteryzację (Aneta Brzozowska) oraz drugoplanową rolę męską (Robert Więckiewicz).
  • Akcja filmu rozgrywa się w Polsce wiosną 1794 roku. Głównym bohaterem jest generał Tadeusz "Kos" Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów.
  • Premierę "Kosa" w polskich kinach zaplanowano na 26 stycznia.

"Kos" został największym wygranym ubiegłorocznego festiwalu filmowego w Gdyni. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się ponadto, że Paweł Maślona otrzymał za niego Paszport Polityki. Reżysera nagrodzono za "zmysł ironii, odważne przełamywanie konwencji, gatunkową lekkość, wagę podjętej tematyki oraz ukazanie Polski właściwie nieznanej z podręczników historii, ku przestrodze współczesnych".

Wyzwania i przyjemności

– Lubię wyzwania i szczęśliwie miałem wielką przyjemność i przywilej pracować z artystami, którzy mi pomogli zrobić to, co sobie zaplanowaliśmy – mówi Paweł Maślona w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim. – Nieocenioną rolę w tym procesie odegrał Piotrek Sobociński, który jeśli chodzi o zdjęcia, to był po prostu moim "wspólnikiem w tej zbrodni" i wspaniałym wsparciem, które wykraczało poza to, co przyjmuje się za zwykłą rolę operatora – dodaje gość audycji.

Główną rolę w filmie "Kos" zagrał Jacek Braciak. Obok niego na ekranie pojawiają się m.in. Bartosz Bielenia, Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska. Reżyser wypowiada się o nich wszystkich z wielkim uznaniem.

– To była wielka radość patrzeć, z jaką ekscytacją aktorzy wchodzą w ten proces i jak się tym bawią. Ja myślę, że dla nich to była potężna radość wcielać się w te role, bawić się tym, bo to są bardzo wyraziste postaci. Dla mnie to było wspaniałe doświadczenie. Gdy ma się do dyspozycji tak wybitnych aktorów, dochodzi do czegoś, co ja nazywam kumulacją talentów. Gdy oni się odbijają od siebie w tych scenach, to powstaje jakiś rodzaj energii, który znacznie przekracza nawet ich pojedyncze, jednostkowe talenty.

Źródło: YouTube / Kino Helios Polska

"Kos" arcypolski

Paweł Maślona nazywa "Kosa" filmem "arcypolskim". – Myślę, że nikt na świecie nie zrozumie go na takim poziomie jak my, a Polacy bardzo głęboko go odczytają. On na pewno dużo mówi o nas, ale też o tym konkretnym momencie, w którym dzisiaj jesteśmy. Mam tu na myśli z jednej strony imperializm rosyjski, wojnę na Ukrainie, która dodała zupełnie inny, przerażający wymiar do tego filmu, ale też to, co się dzieje u nas, tę wojnę polsko-polską – mówi reżyser.


Posłuchaj

50:30
Reżyser Paweł Maślona gościem audycji (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji:

  • premiera zagraniczna: "Biedne istoty" w reżyserii Yorgosa Lanthimosa;
  • premiera animacji: "Chłopiec i czapla" w reżyserii Hayao Miyazaki - rozmowa z Maciejem Jakubczykiem z Młodych Horyzontów;
  • aktualności filmowe.

Posłuchaj

52:23
Filmowe wydarzenia tygodnia (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 19.01.2024
Godziny emisji: 13.05, 14.05

kc/kor

 

Polecane