"Kos", czyli kwestia pańszczyzny i Tadeusz Kościuszko ukazane z perspektywy kina Quentina Tarantino

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kos", czyli kwestia pańszczyzny i Tadeusz Kościuszko ukazane z perspektywy kina Quentina Tarantino
Jacek Braciak i Agnieszka Grochowska w filmie "Kos" w reż. Pawła MaślonyFoto: mat. prasowe

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni już za nami. Nie ma wątpliwości: największym zwycięzcą był kostiumowy film "Kos" w reżyserii Pawła Maślony. Jury przyznało mu główną nagrodę Złote Lwy, ale posypało się też wiele innych nagród, także tych pozaregulaminowych. Na oficjalną premierę kinową "Kosa" trzeba będzie jeszcze jednak poczekać: najbardziej prawdopodobny wydaje się początek przyszłego roku.

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz "Kos" Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię. W tym samym czasie młody chłop, Ignac (Bartosz Bielenia), szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego (Andrzej Seweryn), który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem, Stanisławem (Piotr Pacek), który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli.

Z Gdyni „Kos” wyjechał jako największy triumfator, gdyż poza Złotymi Lwami przyznano mu jeszcze inne wyróżnienia: dla reżysera castingu (Klaudia Lebik), za montaż (Piotr Kmiecik), charakteryzację (Aneta Brzozowska) oraz drugoplanową rolę męską (Robert Więckiewicz). Film Maślony dostał także kilka wyróżnień pozaregulaminowych: Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Jury Młodzieżowego, Nagrodę Festiwali i Przeglądów Filmów Za Granicą oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

Kino zemsty i western z Tadeuszem Kościuszką

– Ta opowieść przyszła do mnie w postaci scenarzysty Michała Zielińskiego, który najpierw mi opowiedział ten pomysł, potem wysłał streszczenie scenariusza. No i tak zaczęła się ta przygoda. Michał uwolnił też marzenie i fantazję, która we mnie długo siedziała, aby zrobić film tego rodzaju, mierzący się z tematem pańszczyzny – opowiada Paweł Maślona, reżyser filmu „Kos”, który został nagrodzony Złotym Lwami na niedawno zakończonym 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. – Tadeusz Kościuszko jest tytułowym bohaterem filmu, ale nie jego głównym bohaterem. Ta rola należy do Ignaca, czyli chłopa pańszczyźnianego, w którego się wciela Bartek Bielenia. Można powiedzieć, że ten film ma dwóch głównych bohaterów których losy po pierwsze się krzyżują, ale także są bardzo znaczącym punktem odniesienia dla siebie nawzajem – tłumaczy.

– Ten film to mieszanina gatunków: jest kino zemsty, western, horror ale też tragikomedia, czyli coś, co jest mi bardzo bliskie – wskazuje.

Pod patronatem Quentina Tarantino

Mówiąc o tym filmie często wskazywano, bądź wręcz zarzucano, że jest w nim wiele skojarzeń z kinem Quentina Tarantino. Dla polskiego reżysera nie jest to żaden problem: – Dla mnie Tarantino jest wyjątkowym, jednym z najważniejszych twórców. I myślę, że porównania w dużej mierze biorą się też z tego, że stosunkowo niewiele osób robi tego rodzaju filmy. A w Polsce zwłaszcza… – stwierdza.

– Mogę chyba bez przesady powiedzieć, że Tarantino jest patronem tego filmu. Przez wszystkie rzeczy, które zrobił, przez to, jak zaczął reinterpretować historię poprzez pryzmat kina zemsty i westernu i w ogóle zabawy gatunkiem. To jest mi bardzo bliskie – przyznaje Maślona.

KOS (teaser) – wkrótce w kinach/YouTube TVP VOD


Ponadto w audycji

  • 15. Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni: rozmowa z dyrektorem festiwalu Arkadiuszem Gołębiewskim;
  • Polski kandydat do Oscara 2024: "Chłopi" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana, wypowiedzi twórców, rozmowa z DK Welchman współautorką filmu;
  • Premiera polska: "Doppelganger. Sobowtór" w reżyserii Jana Holoubka, wypowiedzi twórców, rozmowa z reżyserem Janem Holoubkiem;
  • Premiera zagraniczna: animacja "Wojny jednorożców" w reżyserii Alberto Vazqueza.

Posłuchaj

47:03
Paweł Maślona o nagrodzonym w Gdyni "Kosie" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

4:54
Festiwal Otwarcia w Muzeum Historii Polski (Zapraszamy na Weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 29.03.2023
Godziny emisji: 13.05, 14.05

pr


Polecane