Największe rozczarowania studentów? Dziennikarstwo, socjologia i komunikacja społeczna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Największe rozczarowania studentów? Dziennikarstwo, socjologia i komunikacja społeczna
Dziś studenci są bardzo zainteresowani studiami, które nie tylko dostarczają im wiedzy, a również praktycznych umiejętności. Tego oczekują od uczelni. (zdj. ilustracyjne)Foto: fongbeerredhot/Shutterstock.com

Badania wykazały, że ponad 40 procent młodych Amerykanów żałuje wyboru kierunku studiów. Najczęściej są to osoby, które ukończyły dziennikarstwo, socjologię i nauki humanistyczne. Czy naprawdę takie studia do niczego się nie przydają? A jak na ten problem patrzą polscy studenci?

  • Ponad 40 procent amerykańskich studentów żałuje wyboru kierunku studiów, które ukończyli. Najczęściej dotyczy to dziennikarstwa, socjologii i nauk humanistycznych.
  • W Polsce prawie co drugi student rezygnuje z nauki jeszcze przed napisaniem pracy  licencjackiej.
  • 12-letnie badania potwierdzają, że wynagrodzenia osób z wykształceniem wyższym rosną szybciej niż wynagrodzenia osób, obok których mieszkają – mówi prof. Mikołaj Jasiński z Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego.

Cenne "umiejętności miękkie"

Studiować czy nie? – to pytanie powtarza kolejne pokolenie młodych ludzi na całym właściwie świecie. – Do czego studia są mi potrzebne i co właściwie miałabym/miałbym studiować? – zastanawiają się. Problem, jak się okazuje, jest dość poważny, gdyż ponad 40 procent amerykańskich studentów żałuje wyboru kierunku studiów. A na pierwszym miejscu listy największych "kierunkowych pomyłek" znajduje się… dziennikarstwo! Kolejna jest socjologia, a na trzecim miejscu nauki humanistyczne.

Czy to oznacza, że humanistyka jest w odwrocie? Co w takim wypadku należy do najbardziej pożądanych umiejętności? – Kiedy spoglądamy na listę "kompetencji przyszłości", jest tam sztuczna inteligencja, programowanie, wszelkiego rodzaju techniczne i informatyczne umiejętności – wymienia ekspert HR Mateusz Żydek. – Ale obok nich, a nawet częściej, wskazywane są przez pracodawców tzw. umiejętności miękkie: zdolność do adaptacji, zdolność do uczenia się, myślenie kreatywne i analityczne, praca w grupie, umiejętności komunikacyjne – wskazuje.

A jednak studia się opłacają

W Polsce również młodzi ludzie mają problem z wyborem kierunku studiów: co drugi z nich rzuca naukę przed napisaniem pracy licencjackiej. Jednak okazuje się, że nie jest to dobra decyzja: – Prowadzone przez 12 lat badania potwierdzają, że wynagrodzenia osób z wykształceniem wyższym rosną szybciej niż wynagrodzenia osób, obok których oni mieszkają – stwierdza prof. Mikołaj Jasiński z Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego. – Są kierunki, po których odnotowuje się niesamowity szybki przyrost pozycji na rynku pracy, jak np. lekarze. Ale oczywiście są też kierunki, po których nie jest łatwo – przyznaje.

Nauka to potęgi klucz…

Więc jak to jest z tą nauką? Okazuje się, że studia, po których zdobywamy umiejętności, z których korzystamy przez cały czas trwania kariery zawodowej, to już jest relikt zamierzchłej przeszłości. – Dzisiaj zdobywamy pewną bazę umiejętności, wiedzę, a później musimy się uczyć ją wykorzystywać, rozwijać. Ale także zmieniać i transferować te umiejętności w tym kierunku, który jest potrzebny na rynku pracy – tłumaczy ekspert.

Oznacza to, że absolwenci dziennikarstwa, socjologii czy nauk humanistycznych stracili czas? Nie, po prostu, cytując klasyka, nadal muszą się "uczyć, uczyć i jeszcze raz uczyć".

Przeczytaj także:


Posłuchaj

3:31
Czy warto iść na studia? A jeśli tak, to jaki kierunek wybrać? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 17.01.2024
Godzina emisji: 7.15 

pr/kor

Polecane