Reklama

reklama

Ważny problem młodych ludzi: jak wybrać odpowiedni kierunek studiów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ważny problem młodych ludzi: jak wybrać odpowiedni kierunek studiów?
– Bardzo często spotykam się z tym, że młodzi ludzie wybierają jakiś kierunek, bo wszyscy tak robią, bo rodzice naciskają... Tymczasem warto zacząć od siebie – zwraca uwagę gość TrójkiFoto: Shutterstock/Stokkete

Zaczął się rok akademicki, studenci wrócili na uczelnie, zaczęli naukę. Jakie studia w dzisiejszych czasach są najbardziej opłacalne? Jaki kierunek ma wybrać młody człowiek podejmujący naukę, aby zapewnić sobie satysfakcjonujący zawód? Czym ma się kierować, dokonując wyboru?

  • Specjaliści radzą, aby decyzję o kierunku studiów podejmować świadomie, zgodnie z własnymi potrzebami i swoją wizją życia
  • Czasami warto poczekać, zrobić sobie rok przerwy, tzw. gap year, aby poznać siebie, rozpoznać swoje potrzeby

Najważniejsze – wybierać świadomie

– To może niepopularna opinia, ale najlepsze studia to są takie, które sami świadomie wybierzemy – mówi doradca zawodowy Julia Lenarczyk. – Oczywiście, można przejrzeć rankingi najlepiej opłacanych zawodów, najbardziej deficytowych zawodów: to jest coś, co może zainspirować. Natomiast bardzo ważne jest, aby wybór był spójny z wizją życia wybierającego, aby przy wyborze kierunku studiów zadał sobie pytanie „po co w ogóle ja to robię, jaka jest moja motywacja?” – radzi.

– Bardzo często spotykam się z tym, że młodzi ludzie wybierają jakiś kierunek, bo wszyscy tak robią, bo rodzice naciskają... Tymczasem warto zacząć od siebie – dodaje.

Czasem warto poczekać z decyzją

– Są kierunki niezbędne, aby wykonywać konkretny zawód, i takie, które nie dają żadnych kompetencji i żadnych kwalifikacji potrzebnych na rynku pracy. Po nich karierę na rynku pracy będziemy musieli budować od zera – tłumaczy Trójkowy gość. – W sytuacji, kiedy nie ma pewności, że to jest to, co chce się studiować, warto najpierw poświęcić czas na poznanie siebie – wskazuje.

– Można np. zrobić sobie popularny na Zachodzie gap year, rok przerwy, w czasie którego można popracować w różnych miejscach, poznać ludzi, podróżować, dowiedzieć się czegoś więcej o sobie. I dopiero potem podjąć decyzję – radzi rozmówczyni Karola Gnata. – Ważne jest to, żeby się nie spieszyć. Żeby mieć świadomość, że mając 18-19 lat, nie trzeba natychmiast zaczynać studiów tylko dlatego, że wszyscy tak robią…

Przeczytaj także


Posłuchaj

5:27
Jak wybrać odpowiednie studia? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Gość: Julia Lenarczyk (doradca zawodowy)
Data emisji: 3.10.2022
Godzina emisji: 7.41

pr/kor

Polecane