Mieć odwagę realizacji swoich pasji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mieć odwagę realizacji swoich pasji
Wzrost bezrobocia w dniach 1-20 lipca spadł o ok. 4 tys. m/mFoto: Nata Bene/ Shutterstock

Pojawiły się pierwsze statystyki dotyczące realnej popularności poszczególnych kierunków studiów. Które z nich tracą na popularności, a z którymi młodzież częściej wiąże swoje plany na przyszłość?

W ubiegłych latach szczególną popularnością cieszyły się kierunki związane z marketingiem i zarządzaniem. Jednak teraz badania potwierdziły zdecydowany odwrót od tych kierunków: młodzież zaczęła wybierać np. koreanistykę, ale też internet rzeczy. Co powoduje te zmiany: chodzi o potrzeby rynkowe czy to jednak wyraz pasji?


shutt praca biurowa 1200.jpg
Chętni do pracy poszukiwani. Rynek otwiera się na nowych pracowników

Posłuchaj

5:22
Najpopularniejsze kierunki na studiach (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

– Sądzę, że chodzi o obie te rzeczy. Młodzież jest coraz bardziej świadoma: coraz więcej mówi się o tym, aby myślała o swoich potrzebach, że człowiek może wykonywać swój zawód wtedy, kiedy naprawdę go lubi. Coraz częściej mówimy młodzieży, żeby nie tylko podążali za modą, ale również za swoimi pasjami. Dlatego już nie popularne "Pójdę na marketing, a później się zobaczy", ale zawody specjalistyczne – tłumaczy Dorota Żuchowicz z Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży oraz Pracowni Badania Potencjału "Talent". – Ta specjalizacja bierze się też z tego, że cały świat idzie w kierunku specjalizacji: właśnie niektóre języki wschodu stają się bardziej potrzebne i popularne – wskazuje.

– Od dawna też wiadomo, że praca ze starszymi ludźmi będzie w przyszłości bardzo potrzebna. Wszyscy mamy tego świadomość, jednak nadal niewielu młodych ludzi wybiera ten kierunek, mimo że będą mogli zarobić bardzo duże pieniądze – dodaje.

Jednak czy w wieku 18 lat młody człowiek może już świadomie podjąć decyzję dotyczącą jego pracy, jego przyszłości? – Mogę powiedzieć, że tak. To jest kwestia porozmawiania: młody człowiek powinien porozmawiać sam ze sobą, ale też skorzystać z tego doradztwa, które się pojawiło w szkołach. A potem podjąć decyzję i zaryzykować. A jeżeli się okaże, że wybrany zawód, wybrane studia nie są odpowiednie, to żeby miał odwagę zmienić to jak najszybciej – stwierdza Dorota Żuchowicz. – I to jest najważniejsze: żeby mieć świadomość decyzji i spełniania swoich potrzeb i realizacji swoich pasji. I mieć odwagę na zmianę.***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Data emisji: 13.10.2021
Godzina emisji: 8.21

pr


Polecane