Śląski Teatr Impresaryjny w Rudzie Śląskiej: nowy punkt na kulturalnej mapie regionu i Polski
2023-05-22, 18:05 | aktualizacja 2023-05-22, 18:05
Na polskiej mapie kulturalnej powstają nie tylko nowe muzea czy galerie sztuki, ale także teatry. Tak właśnie dzieje się ostatnio w jednym ze śląskich miast: Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej zmienia się w Śląski Teatr Impresaryjny.
- Po czterech latach starań Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej zmienia się w Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty.
- Śląski Teatr Impresaryjny ma w planach także produkcję własnych spektakli.
Kultura zamiast przemysłu ciężkiego
– Jak wiemy, zmienia się krajobraz Śląska: przestajemy inwestować w przemysł ciężki, zamykamy huty i kopalnie. A my staramy się uatrakcyjnić ofertę kulturalną, sprofesjonalizować ją. Stąd pomysł na otwarcie teatru w Rudzie Śląskiej, typowo górnośląskim mieście związanym do tej pory z hutami i górnictwem – tłumaczy Katarzyna Furmaniuk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. – Staramy się otworzyć Śląski Teatr Impresaryjny od 2019 roku. Nie pomógł nam COVID ani sprawy personalne, w tym odejście kilku czołowych pracowników na emeryturę, ale nie poddajemy się. Mam nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli otworzyć pierwszy w naszym 140-tysięcznym mieście teatr – mówi.
Spektakle innych teatrów i własne
Skrótowo rzecz ujmując, są dwa rodzaje teatrów: impresaryjne i repertuarowe. Te pierwsze prezentują czyjeś dokonania i produkcje oraz teatry repertuarowe dysponujące swoja sceną, zapleczem i prezentujące swoje produkcje. – Ostatnio słowo „hybrydowy” robi karierę, wiec my tej chwili jesteśmy teatrem hybrydowym, gdyż oprócz tego, że prezentujemy, to również produkujemy – wyjaśnia Katarzyna Furmaniuk. – Od czterech lat udaje nam się tworzyć nasze własne produkcje. We współpracy z Teatrem Nowym w Zabrzu oraz panem Zbigniewem Stryjem, jego dyrektorem artystycznym, wspólnie zrealizowaliśmy już trzy premierowe, autorskie spektakle. Przed nami kolejna premiera w tym roku – opowiada.
– Co ciekawe, są to produkcje w ślůnsko godce, co jest niezwykle ważne, bo często jest to pierwszy język naszych widzów – dodaje.
Przeczytaj także
- Spektakl "niemęski", czyli konfrontacja ze stereotypem w krakowskim Starym Teatrze
- Szekspir dla zabieganych: wszystkie dzieła mistrza dramatu szybko, lekko i przyjemnie
- "Więcej teatru!", czyli dla każdego coś ciekawego w Teatrze Śląskim
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Katarzyna Furmaniuk (dyrektor Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej)
Data emisji: 22.05.2023
Godzina emisji: 13.33
pr