Światło słoneczne – jeden z leków natury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Światło słoneczne – jeden z leków natury
Zachody słońca są naturalnym lekiem dla naszych organizmów.Foto: Shutterstock/KieferPix

Zamiast wpatrywać się w ekran telewizora czy smartfonu, patrzmy na wschody i zachody słońca – eksperci przekonują, że przyniesie nam to wiele korzyści zdrowotnych.

  • Słońce przez tysiące lat regulowało rytm dobowy człowieka.
  • Poszczególnie organy naszego ciała pracują mniej lub bardziej wydajnie, w zależności od pory dnia lub nocy.
  • Światło emitowane podczas wschodów i zachodów słońca nie tylko działa uspokajająco, ale też poprawia nasz metabolizm.

Zanim w naszych domach zagościła elektryczność, siłą napędową dla człowieka było słońce. To ono wyznaczało porę dnia, kiedy byliśmy aktywni, oraz noc, czyli czas snu. Pomagało to w utrzymaniu prawidłowej cykliczności naszych codziennych zachowań.

Ważną rolę w dostosowaniu funkcji naszych organizmów do pór dnia odgrywa tzw. jądro nadskrzyżowaniowe, ulokowane pomiędzy oczami. – Ono działa jak sensor. Odbiera promienie słoneczne, przekazuje je siatkówce w naszym oku, dzięki czemu w szyszynce produkowana jest melatonina – tłumaczy Aleksandra Ziemlewska z Katedry Technologii Produktów Kosmetycznych i Farmaceutycznych Wyższej Szkoły Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie.

Nerki zasypiają nocą

Jak przekonuje gość "Trójki przed południem", regulacja naszego wewnętrznego rytmu dobowego odbywa się na poziomie wielu organów, takich jak trzustka, nerki, wątroba czy jelita. – W nocy spowalniają się nasze reakcje, spada aktywność nerek, perystaltyka jelit czy temperatura wnętrza ciała. Gdy wschodzi słońce, temperatura ciała i ciśnienie krwi rosną, zaczynają być wydzielane hormony głodu, a nasz mózg i mięśnie chcą intensywniej pracować.

Dobra jakość snu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Dobra jakość snu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia.

Najlepsza pora na aspirynę

Utrzymywanie prawidłowego rytmu dobowego jest ważne dla zachowania zdrowia i ogólnej sprawności. Badaniem tych zagadnień zajmuje się m.in. gałąź medycyny zwana chromofarmakologią. Jej celem jest optymalizowanie pór podawania poszczególnych leków tak, aby ich działanie było jak najbardziej skuteczne. – Już dzisiaj wiemy na przykład, że ze względu na wchłanialność aspirynę, Ibuprom czy Nurofen najlepiej przyjmować rano – mówi Aleksandra Ziemlewska.

Uspokajające wschody i zachody słońca

Wraz ze światłem słonecznym dochodzą do nas m.in. fale podczerwone, szczególne intensywne podczas wschodów i zachodów słońca. Mają one bardzo korzystny wpływ na nasze samopoczucie. – Polecam wpatrywanie się w to czerwone czy pomarańczowe światło. Ono podkręca nam metabolizm, ma ogromny wpływ na naszą insulinowrażliwość, czyli sposób, w jaki organizm przyswaja węglowodany, i niezwykle uspokaja – zapewnia rozmówczyni Radosława Nałęcza.

Smartfon złym kompanem w łóżku

Bolączką naszych czasów jest nie tylko przebywanie w pozbawionych światła słonecznego pomieszczeniach, ale przede wszystkim wielogodzinne wpatrywanie się w ekrany urządzeń elektronicznych. Emitują one niebieskie światło, które hamuje wydzielanie melatoniny odpowiadającej za jakość snu. – Na godzinę przed snem odłóżmy te smartfony i laptopy – apeluje gość Trójki.

Posłuchaj

5:35
Światło słoneczne – jeden z leków natury (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Aleksandra Ziemlewska (Katedra Technologii Produktów Kosmetycznych i Farmaceutycznych Wyższej Szkoły Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie)
Data emisji: 10.01.2024
Godzina emisji: 9.43 

kc

Polecane