Wibrująca kapsułka może pomóc w leczeniu otyłości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wibrująca kapsułka może pomóc w leczeniu otyłości
Wielu Polaków cierpi na nadmiar masy ciała - otyłość lub nadwagę. aukowcy opracowali wibrującą kapsułkę, która połknięta przed posiłkiem może wywołać uczucie sytości i sprawić, że zjemy mniej. Zdaniem badaczy to tanie i bezpieczne urządzenie jest nadzieją na skuteczne leczenie otyłości.Foto: Shutterstock

Naukowcy opracowali wibrującą kapsułkę, która połknięta przed posiłkiem może wywołać uczucie sytości i sprawić, że zjemy mniej. Zdaniem badaczy to tanie i bezpieczne urządzenie jest nadzieją na skuteczne leczenie otyłości.

  • Odczucie potrzeby jedzenia kontrolują ośrodki głodu i sytości w części mózgu zwanej podwzgórzem. To tam docierają związane z tym sygnały.
  • Zaburzenia w mechanizmach odpowiedzialnych za regulację apetytu prowadzą m.in. do otyłości – człowiek przejada się, bo ośrodek sytości nie otrzymuje informacji, że głód został zaspokojony.
  • Wykorzystując tę wiedzę, naukowcy z Massachusetts Institute of Technology opracowali kapsułkę, która wibruje w żołądku. 

Wibracje aktywują te same receptory, które reagują, kiedy żołądek jest pełny. W ten sposób mózg dostaje fałszywą informację, że głód został zaspokojony, i przestaje wysyłać sygnały pobudzające do dalszego jedzenia. - Ktoś, kto chce schudnąć lub kontrolować swój apetyt, mógłby przyjmować kapsułkę przed każdym posiłkiem. Taka opcja mogłaby zminimalizować skutki uboczne, które obserwujemy w przypadku dostępnych metod leczenia farmakologicznego - wyjaśniła doktor Shriya Srinivasan, specjalistka w dziedzinie bioinżynierii na Uniwersytecie Harvarda i główna autorka badania.

Najczęściej czytane

Kapsułka, która ogranicza głód

Kiedy żołądek jest pełen, wyspecjalizowane komórki zwane mechanoreceptorami wyczuwają, że jego ściany są rozciągnięte i wysyłają sygnały do mózgu za pośrednictwem nerwu błędnego. Mózg stymuluje produkcję insuliny i innych hormonów. Substancje te sprawiają, że czujemy się syci i przestajemy jeść, pomagają też w trawieniu. Jednocześnie w organizmie spada poziom greliny, hormonu pobudzającego głód.

- Zastanawiałam się, czy moglibyśmy sztucznie aktywować receptory w żołądku wtedy, kiedy jego ściany nie są rozszerzone. Wszystko po to, by stworzyć iluzoryczne poczucie sytości, które mogłoby modulować wydzielanie hormonów i zmieniać wzorce żywieniowe - mówiła doktor Srinivasan.


Posłuchaj

1:00
Wibrująca kapsułka może pomóc w leczeniu otyłości (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Badacze zaprojektowali mechanizm, który zawiera element wibrujący. Kiedy kapsułka zasilana baterią z tlenku srebra dociera do żołądka, kwasy żołądkowe rozpuszczają żelatynową otoczkę wokół urządzenia. Wtedy uruchamia się silnik wibracyjny.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Data emisji: 3.01.2024
Godziny emisji: 10.22

IAR/zch

Polecane