Jak wyglądało życie w Krakowie na przełomie XIX i XX wieku? Wystawa fotografii etnograficznej z Małopolski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak wyglądało życie w Krakowie na przełomie XIX i XX wieku? Wystawa fotografii etnograficznej z Małopolski
Kuratorka Anna Sulich podczas prezentacji dla medów nowej wystawy czasowej "Czas naświetlania / czas wywoływania – fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku" w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.Foto: Łukasz Gągulski/PAP

Wystawa przedstawia fotografie wykonane na przełomie XIX i XX wieku. Odwiedzający mogą zapoznać się z ponad 170 pracami wybranymi z najstarszych zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

  • Muzeum Etnograficzne w Krakowie prezentuje wystawę fotografii z przełomu XIX i XX wieku wykonanych w Małopolsce.
  • Ekspozycja składa się z  ponad 170 reprodukcji najstarszych fotografii oraz wydruków wielkoformatowych.
  • Materiałem źródłowym prezentowanych prac są negatywy na kliszach szklanych oraz niewielkie papierowe odbitki wykonane w szlachetnych technikach.

Ponad sto siedemdziesiąt fotografii wybranych z najstarszych zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie, których materiał źródłowy stanowią negatywy na kliszach szklanych oraz niewielkie papierowe odbitki wykonane w szlachetnych technikach. To właśnie na podstawie takich zdjęć cyfrowo odwzorowano wielkoformatowe wydruki, prezentowane na wystawie pt. "Czas naświetlania / czas wywoływania - Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku".

Czas wywoływania

- Fotografie ułożone są w pewien esej fotograficzny, który rozciąga się na cztery sale. Zaczynamy od spojrzenia na pojedynczego człowieka usadzonego w jednym miejscu. W kolejnych pomieszczeniach spotykamy go w grupie, w społeczności i pokazujemy, jak żył oraz jak mieszkał. Idziemy z nim także do pracy, jesteśmy na targu oraz podczas świętowania. W ostatniej sali oddalamy się, by nabrać szerszej perspektywy i wychodzimy poza krajobraz krakowski - opowiadała w Trójce kuratorka wystawy, Anna Sulich. 

Najczęściej czytane

Czas naświetlania

Jak przekonują twórcy wystawy, odpowiedni dobór prac pozwala odwiedzającym dostrzec całe bogactwo przedstawień i informacji zawartych w fotografiach. - Większość osób, które oglądamy na fotografiach, nie miało częstego kontaktu z aparatem. Pamiętajmy, że pokazujemy zdjęcia, które zostały wykonane około 50 lat po wynalezieniu fotografii. Aparat nadal był wtedy niezbyt popularnym urządzeniem, dość drogim i nie każdy potrafił się nim posługiwać. Za to prawie w każdej wiosce czy miasteczku był fotograf - wyjaśniała gość Programu 3 Polskiego Radia. Jak dodaje, autorzy zdjęć wywodzili się z różnych środowisk i różne były motywacje ich fotografowania.

Posłuchaj

6:55
"Czas Naświetlania/ Czas Wywoływania" - wystawa fotografii etnograficznej z Małopolski (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Anna Sulich (kuratorka wystawy)
Data emisji: 4.01.2024
Godzina emisji: 12.42

zch

Polecane