Jak wyglądało życie w Krakowie na przełomie XIX i XX wieku? Wystawa fotografii etnograficznej z Małopolski
2024-01-04, 13:01 | aktualizacja 2024-01-04, 14:01
Wystawa przedstawia fotografie wykonane na przełomie XIX i XX wieku. Odwiedzający mogą zapoznać się z ponad 170 pracami wybranymi z najstarszych zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
- Muzeum Etnograficzne w Krakowie prezentuje wystawę fotografii z przełomu XIX i XX wieku wykonanych w Małopolsce.
- Ekspozycja składa się z ponad 170 reprodukcji najstarszych fotografii oraz wydruków wielkoformatowych.
- Materiałem źródłowym prezentowanych prac są negatywy na kliszach szklanych oraz niewielkie papierowe odbitki wykonane w szlachetnych technikach.
Ponad sto siedemdziesiąt fotografii wybranych z najstarszych zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie, których materiał źródłowy stanowią negatywy na kliszach szklanych oraz niewielkie papierowe odbitki wykonane w szlachetnych technikach. To właśnie na podstawie takich zdjęć cyfrowo odwzorowano wielkoformatowe wydruki, prezentowane na wystawie pt. "Czas naświetlania / czas wywoływania - Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku".
Czas wywoływania
- Fotografie ułożone są w pewien esej fotograficzny, który rozciąga się na cztery sale. Zaczynamy od spojrzenia na pojedynczego człowieka usadzonego w jednym miejscu. W kolejnych pomieszczeniach spotykamy go w grupie, w społeczności i pokazujemy, jak żył oraz jak mieszkał. Idziemy z nim także do pracy, jesteśmy na targu oraz podczas świętowania. W ostatniej sali oddalamy się, by nabrać szerszej perspektywy i wychodzimy poza krajobraz krakowski - opowiadała w Trójce kuratorka wystawy, Anna Sulich.
- "Wawel Podziemny. Lapidarium" – historia zaklęta w murach zamku polskich królów
- Spektakularne odkrycie archeologów z UJ w amerykańskim stanie Kolorado
Czas naświetlania
Jak przekonują twórcy wystawy, odpowiedni dobór prac pozwala odwiedzającym dostrzec całe bogactwo przedstawień i informacji zawartych w fotografiach. - Większość osób, które oglądamy na fotografiach, nie miało częstego kontaktu z aparatem. Pamiętajmy, że pokazujemy zdjęcia, które zostały wykonane około 50 lat po wynalezieniu fotografii. Aparat nadal był wtedy niezbyt popularnym urządzeniem, dość drogim i nie każdy potrafił się nim posługiwać. Za to prawie w każdej wiosce czy miasteczku był fotograf - wyjaśniała gość Programu 3 Polskiego Radia. Jak dodaje, autorzy zdjęć wywodzili się z różnych środowisk i różne były motywacje ich fotografowania.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Anna Sulich (kuratorka wystawy)
Data emisji: 4.01.2024
Godzina emisji: 12.42
zch