"Wawel Podziemny. Lapidarium" – historia zaklęta w murach zamku polskich królów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wawel Podziemny. Lapidarium" – historia zaklęta w murach zamku polskich królów
W podziemiach zamku na Wawelu w Krakowie otwarto wystawę stałą pt. "Wawel Podziemny. Lapidarium".Foto: PAP/Łukasz Gągulski

W podziemiach wschodniego skrzydła zamku na Wawelu powstała niezwykła ekspozycja, która pozwala niemal namacalnie doświadczyć wielowiekowej historii dawnej rezydencji polskich królów.

  • "Wawel Podziemny. Lapidarium" to kolejna stała ekspozycja krakowskiego zamku, po "Wawelu Zaginionym" i "Wawelu Odzyskanym".
  • Wystawa zlokalizowana w obszarze rezerwatu archeologicznego prezentuje kilka wieków przebudowy zamku. 
  • Patronem medialnym wystawy "Wawel Podziemny. Lapidarium" jest Polskie Radio.

Jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Wawelu pod koniec ub. roku zostało otwarte dla zwiedzających. Wystawa "Wawel podziemny. Lapidarium" to "opowieść o zamku, o jego historycznej, oryginalnej tkance, ale również o ludziach", jak mówi prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Żywa opowieść o historii Wawelu

Pomysłodawcy ekspozycji za cel stawiają sobie przybliżenie historii zamku w sposób, który zaciekawi zwiedzających. Chcemy, żeby te kamienie faktycznie były żywe, żeby opowiadały historie. Pomagamy dzieciakom i starszym rodzinom z dziećmi, aby spróbowały ułożyć coś z tych kamieni, dotknąć narzędzi kamieniarskich, dzięki którym te kamienie powstały, nauczyć się czegoś o tym, jak budowano Wawel przez te prawie tysiąc lat – tłumaczy Marek Grzybek z wawelskiego Działu Edukacji.

W podziemiach wschodniego skrzydła zamku przez wiele lat znajdował się magazyn, z którego korzystali konserwatorzy zabytków oraz studenci. Dziś jest tam trasa turystyczna, dzięki której można doświadczyć historii zaklętej w wawelskich murach. – Mamy do czynienia z murem jak najbardziej renesansowej rezydencji, ale jeżeli się przyjrzymy, to to jest tak naprawdę profil zamku gotyckiego, a więc mamy opowieść o historii – opowiada prof. Betlej, oprowadzając po podziemiach reportera Polskiego Radia.

Doświadczenie ciągłości wspólnoty

– Żeby powstała królewska rezydencja, nowoczesna, wspaniała, modna, renesansowa, trzeba było rozebrać zamek gotycki, który jest częściowo widoczny w tych murach, ale ten materiał zamku Kazimierza Wielkiego został użyty wtórnie, aby wznieść nową rezydencję, już Zygmuntowską, Jagiellońską – dodaje dyrektor zamku.

Jego zdaniem, spacer wzdłuż trasy "Lapidarium" pozwala uświadomić sobie, że Wawel nie jest po prostu kolejnym z muzeów. – To jest miejsce, które rzeczywiście gromadziło i łączyło wiele osób. Mamy doświadczenie pewnej ciągłości wspólnoty i na tym nam chyba, zwłaszcza w tych czasach, najbardziej zależy – mówi Andrzej Betlej.  

Posłuchaj

3:03
"Wawel Podziemny. Lapidarium" – historia zaklęta w murach zamku polskich królów (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału: Paweł Pawlica 
Data emisji: 3.01.2024
Godzina emisji: 14.12

kc/pg

Polecane